Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Plasty v oceánech jsou větší hrozbou, než se myslelo

plasty
plasty
Foto: Pixabay

Plasty v oceánech jsou pro tamní faunu ještě větší hrozbou, než se myslelo. Vědci nyní zjistili, že bakterie dokáží slepovat mikroskopické částečky plastů dohromady. Větší útvary pak mohou zvířata považovat za potravu a v důsledku jejich pozření zemřít. Do moří a oceánů přitom ročně vyhodíme 8 milionů tun plastů.

Výzkumníci z univerzity Heriot-Watt University v Edinburgu přišli s novým zjištěním. Studie odhalila, že bakterie, které se v oceánech vyskytují, dokáží spojovat plastové částečky ve větší útvary. Mikroorganismy totiž produkují substanci podobnou lepidlu.

Vědci se obávají, že mohou menší mořská zvířata považovat tyto nové útvary za svoji potravu. Shlukování plastů by podle vědců mohlo také negativně ovlivnit proces, během kterého se potrava z hladiny postupně dostává do hlubších částí oceánů. Organismy, které žijí ve větších hloubkách, by tak mohly trpět jejím nedostatkem.

Během pokusu, který simuloval podmínky na mořské hladině, stačilo několik málo minut, aby se mikroskopické částečky plastů spojily s bakteriemi, řasami a dalšími organickými prvky. Překvapení vědci pak zjistili, že biopolymery – tedy molekuly vytvořené organismy – vytvářejí základ těchto útvarů.

„Tohle je první krok k pochopení toho, jak nanoplasty ve světových oceánech reagují s přírodními biopolymery,“ řekl deníku Independent Stephen Summers, jeden z členů týmu. Právě v takto malých rozměrech přitom většina biogeochemických procesů probíhá.

„Skutečnost, že se tyto aglomeráty staly dostatečně velkými na to, aby byly viditelné pouhým okem, nám dělá starosti, protože pak mohou být menšími zvířaty vnímány jako potrava,“ dodal Summers.

Do oceánů lidstvo ročně vyhodí zhruba 8 milionů tun plastů. Podle studie vědců z Plymouth University znečištění plasty ovlivňuje přinejmenším 700 druhů mořských živočichů. Dotýká se až 84 % mořských želv, 44 % mořských ptáků a 43 % všech mořských savců.

Témata:  plasty moře zvířata Oceán životní prostředí

Související

Aktuálně se děje

28. března 2025 17:51

28. března 2025 11:16

Meghan Markle na nože s Gwyneth Paltrow? Herečka promluvila otevřeně o vévodkyni

Meghan Markle a Gwyneth Paltrow se rozhodly vyvrátit fámy o možném sporu mezi nimi. Po spuštění Meghaniny nové lifestylové značky se začaly šířit spekulace o napětí mezi oběma, což Paltrowová razantně odmítla na svém Instagramu, kde ujistila veřejnost, že jejich vztah je v naprostém pořádku.

Zdroj: Pavlína Hermannová

Další zprávy

Zemětřesení v Myanmaru

Mimořádná zpráva

Myanmarem otřásla dvě masivní zemětřesení. Internetem kolují děsivá videa řítících se budov

Centrální část Myanmaru zasáhlo v pátek ráno (odpoledne místního času) silné zemětřesení o síle 7,7 stupně následované po 12 minutách otřesem o síle 6,4 stupně, uvedla americká geologická služba USGS. Otřesy byly zaznamenány přibližně 16 kilometrů severozápadně od města Sagaing kolem 12:50 místního času, uvedl server CNN. Zemětřesení bylo tak masivní, že ničilo budovy i v sousedním Thajsku a otřesy lidé pocítili i v Číně. Bangkog a Myanmar už evidují první mrtvé a zraněné a předpokládá se, že jejich počet bude strmě narůstat. O českých obětech zatím informace nejsou. Myanmarská vojenská junta následně vyhlásila nouzový stav ve velké části centrálního Myanmaru. Podle posledních informací se už počet mrtvých počítá ve stovkách.