Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Německo se otřásá. Statisíce lidí demonstrují za radikálnější ochranu klimatu

Němečtí obyvatelé
Němečtí obyvatelé
Foto: Pixabay

Po celém Německu dnes demonstrují stovky tisíc lidí za důslednější ochranu klimatu. Jen u Braniborské brány v centru Berlína se po poledni podle pořadatelů sešlo 80.000 lidí, desítky tisíc protestujících jsou také v Hamburku nebo Mnichově. V německé metropoli i Frankfurtu nad Mohanem od brzkého rána menší demonstrace narušovaly dopravy.

V Hamburku i Mnichově dnes policie napočítala 70.000 lidí, v Brémách se sešlo na 30.000 demonstrantů. Kolem 20.000 lidí protestuje v Kolíně nad Rýnem, Münsteru i Freiburgu. Také další města hlásí mnoho tisíc účastníků. Celkem se dnes ve spolkové republice má uskutečnit kolem 500 protestů. Podobné demonstrace, jejichž vliv na své rozhodování dnes připustili i někteří členové německé vlády, se konají také v dalších zemích po celém světě.

"Je velmi důležité, že tu dnes všichni jste, abychom jasně ukázali, co potřebujeme, a co chceme, a že jen dodržení klimatických cílů pro rok 2030 je málo," řekla na začátku berlínské demonstrace, kde se původně očekávalo jen kolem 10.000 lidí, jedna z řečnic k davu protestujících s mnoha barevnými transparenty.

Narážela tak na to, že Německo chce do roku 2030 snížit své emise skleníkových plynů o 55 procent ve srovnání s rokem 1990. Podle některých odborníků, například profesora na univerzitě v nizozemském Wageningenu Niklase Höhneho, je to ale málo a Německo by mělo usilovat o redukci na úrovni 65 až 70 procent, aby se podařilo dodržet klimatickou dohodu z Paříže.

Jak toho chtějí dosáhnout, dnes demonstranti v Berlíně, mezi nimiž převažují mladí lidé, dávají jasně najevo. Řada z nich má na plakátech hesla požadující vyšší zdanění firem produkujících škodlivé emise, omezení automobilové dopravy nebo rozšíření ekologického zemědělství. "Německá vláda by měla silněji regulovat automobilový průmysl a investovat více do obnovitelných zdrojů," řekla dnes ČTK v podobném duchu jedna z protestujících.

++ 70.000 Menschen in Köln bei #AlleFürsKlima! ++Während wir heute mit #FridaysForFuture Geschichte schreiben, versagt das Klimakabinett dabei echten Klimaschutz voranzubringen. Das ist #NotMyKlimapaket und Schlag ins Gesicht für alle, die hier auf der Straße stehen! pic.twitter.com/qY0Cu6BRnR

— Fridays For Future Köln (@FFF_Koeln) September 20, 2019

Menší demonstrace se ráno nevyhnula ani berlínskému kancléřství, kde v té době šéfka vlády Angela Merkelová jednala s koaličními partnery o tom, jaká opatření přijmout. V bezprostřední blízkosti kancléřství také vyrostlo několik stanů aktivistů.

Německo bylo loni zodpovědné za přibližně 2,1 procenta světových emisí skleníkového plynu oxidu uhličitého (CO2), čímž se zařadilo na šesté místo mezi největšími znečišťovateli. Každý Němec v průměru za rok podle organizace Global Carbon Project vyprodukuje 9,7 tuny CO2, což je téměř dvojnásobek světového průměru.

Témata:  Německo Angela Merkelová Fridays For Future ekologie Berlín

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.