Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Soudy v Chile odsoudily 100 agentů Pinochetovy tajné policie

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Santiago de Chile - Chilský soud odsoudil 106 bývalých agentů již zaniklé tajné policie (CNI) za vraždy 16 politických aktivistů během takzvané operace Colombo v 70. letech.

Informovala o tom dnes agentura Reuters. Ve vězení si odsedí mezi 541 dny a 20 lety. Během režimu diktátora Augusta Pinocheta, který zemi vládl v letech 1973 až 1990, bylo popraveno několik tisíc lidí a mnoho dalších bylo mučeno či prohlášeno za nezvěstné. Jako nástroj tohoto aparátu sloužila právě CNI.

Operace Colombo měla v roce 1975 za úkol odstranit desítky oponentů Pinochetova režimu. Podle verdiktu bývalí agenti usnesli 16 levicových aktivistů nebo členů socialistické strany, které následně přepravili do mučících center v blízkosti metropole Santiago. Chilské orgány pak tvrdily, že aktivisté ze země utekli. Později však přiznaly, že je zavraždily.

Odsouzení dostali tresty vězení od 541 dní do 20 let. Mnozí z nich si přitom už odpykávají jiné tresty. Stát musí navíc rodinám obětí vyplatit pět miliard chilských peso (175 milionů Kč).

Témata:  Chile August Pinochet soudy

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 13:43

Patří StarDance na ČT? Ředitel televize prozradil, jak to cítí

StarDance pozítří opět pokračuje a poběží ještě několik sobot, než poznáme vítěze této řady. Měla by být tou vůbec poslední? I takové názory někdy zaznívají. Česká televize je ale bytostně přesvědčena, že taková show do vysílání patří. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.