reklama

„Republikánský elektorát si Trumpa zvolil. A nyní, když je předpokládaným kandidátem na prezidenta, politická strana musí učinit rozhodnutí: ‚donaldovat', nebo ‚nedonaldovat'? Problém tu ale je, že jejich nenávist k Trumpovi se stala synonymem nenávisti vůči jejich vlastním voličům. Už to není otázka, jestli podpořit Donalda Trumpa, ale jestli podpořit lidi, které by měli reprezentovat," uvádí Gravesová.

Trumpovou největší výhodou je podle ní jeho schopnost přesně vycítit, co voliči chtějí. „Trumpovo populistické poselství ohledně ekonomiky, obchodních smluv a národní bezpečnosti (byl proti válce v Iráku a zjevně je obecně proti zahraničním intervencím) se pojí s pořádnou dávkou rasismu, sexismu a xenofobie, což přesně vystihuje to, co si republikánští voliči opravdu myslí, jak se cítí a jak chtějí být reprezentováni," vysvětluje dále Gravesová.

Podle Gravesové je hlavním problémem fakt, že představa vedení strany jako umírněné a tolerantní se neshoduje s tím, co si ve skutečnosti přejí její voliči. Politické elity si tak podle ní neuvědomily, že se názory jejich voličů dramaticky změnily.

Vedení strany si podle ní musí uvědomit, že se strana mění „a jádro konzervativního hnutí postupně zanikne a bude nahrazeno zcela jinou stranou. Takovou, která je populistická, jistě. Ale také rasistická, sexistická, xenofobní – někdy i násilnická – a soustavně zatraceně namíchnutá na politickou vrstvu, která s nimi jedná spatra a jejich hlasy bere jako samozřejmost," dodává.

reklama