reklama

Prezidenti ČR a Vietnamu by spolu měli hovořit například o početné vietnamské menšině žijící v České republice, a to jak o její úspěšné integraci, tak i o některých potížích s kriminalitou, například s výrobou drog.

Jednat by měli také o zrušení víz pro české turisty, zřízení přímého leteckého spojení nebo o několika českých investicích, které ve Vietnamu čelí potížím. Po skončení setkání se budou podepisovat smlouvy o policejní spolupráci a o vydávání odsouzených osob. Kvůli druhé z nich Zemana doprovází ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO).

Českého prezidenta do Vietnamu doprovází početná podnikatelská mise Svazu průmyslu a obchodu ČR. Druhý podnikatelský seminář se bude konat ve čtvrtek v Ho Či Minově Městě, kam Zeman ale nepoletí. Po zkušenosti z Číny, kde český prezident po náročném programu působil unaveně, se tak Pražský hrad snaží vytížení Zemana zmírnit.

Místo cesty do někdejšího Saigonu tak vládní speciál přeletí do kazašské Astany, kde má v pátek Zeman na programu bilaterální jednání s kyrgyzským prezidentem Almazbekem Atambajevem i s novým prezidentem Uzbekistánu Šavkatem Mirzijojevem. Večer se zúčastní zahájení mezinárodní výstavy Expo 2017, která je letos věnována budoucnosti energie. Český pavilon Zeman otevře v pátek. Bude mít dvě patra a dominovat mu bude koncept sportovního letounu s elektrickým motorem.

reklama