Bratislava - Projekt takzvané vícerychlostní Evropy rozděluje slovenské politiky. Premiér Robert Fico prosazuje myšlenku účasti Slovenska v jádru EU, nejsilnější opoziční strana Svoboda a solidarita (SaS) se k tomu ale postavila odmítavě.
"Pokud se stůj co stůj přidáme do jakési pochybné první ligy, bude to znamenat, že budeme muset přijímat migranty ve velkém počtu a s tím bude růst hrozba terorismu. Je třeba jasně říci, že toto nechceme," míní šéf SaS a europoslanec Richard Sulík.
Slovensko by podle něj v případě zapojení do užší spolupráce s Německem, Francií a dalšími zeměmi, které se hlásí k myšlence prohloubení integrace, zpomalilo tempo dobíhání životní úrovně těchto států, a to z důvodu očekávané ztráty nynější výhody v podobě nižších daní.
SaS je po Ficově straně Směr-sociální demokracie podle průzkumů veřejného mínění druhou nejpopulárnější stranou na Slovensku a ve slovenské sněmovně má druhý nejvyšší počet poslanců.
Fico v minulosti opakovaně uvedl, že Slovensko ekonomicky těží z členství v EU a že výrazná většina veřejných investic v zemi je financována z unijních fondů. Ficova předchozí jednobarevná vláda ale odmítla přijímat uprchlíky na základě povinných kvót a jejich zavedení rozhodnutím většiny členských států evropské osmadvacítky napadla u unijního soudu.
Na Slovensku proti členství země v EU z parlamentních stran otevřeně vystupuje pouze krajně pravicová strana Kotleba-Lidová strana Naše Slovensko. Podle nedávného průzkumu se zhruba tři pětiny Slováků vyslovily pro setrvání země v EU.
Témata: Slovensko, Robert Fico, Richard Sulík
Související
18. listopadu 2024 17:25
16. listopadu 2024 18:52
16. listopadu 2024 7:38
16. listopadu 2024 6:57
29. října 2024 9:09
23. října 2024 19:46