Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Jihokorejský prezident brání zapojení zbylých částí štítu THAAD

Jižní Korea, ilustrační foto
Jižní Korea, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Soul - Jižní Korea zmrazí zprovoznění zbývajících částí kontroverzního amerického protiraketového štítu THAAD, dokud se nevyhodnotí dopad zařízení na životní prostředí.

Prověrku nařídil nově zvolený liberální prezident Mun Če-in. Informovala o tom dnes agentura AP s odkazem na kancelář prezidenta.

Rozmístění systému protiraketové obrany THAAD na jihokorejském území povolila Spojeným státům s ohledem na jaderné hrozby z KLDR Munova konzervativní předchůdkyně, sesazená prezidentka Pak Kun-hje. Baterie THAAD sestává mimo jiné ze šesti odpalovacích zařízení, z nichž dvě byly instalovány na sklonku dubna, jen několik dnů před Munovým nástupem do úřadu. Stejně tak byla do Jižní Koreje dopravena i zbylá odpalovací zařízení, která prozatím zůstávají na americké vojenské základně.

Prezident Mun po nástupu do úřadu 10. května zjistil, že mu činitelé z ministerstva obrany transport zbylých částí štítu do země zamlčeli. Mun dal věc prošetřit a následně nechal propustit náměstka ministra obrany, který podřízeným přikázal o štítu mlžit. Nyní prezident nařídil prověřit z hlediska životního prostředí dopad instalace štítu THAAD na danou lokalitu. Zbylá čtyři odpalovací zařízení mají být zapojena až po této prověrce.

Baterie THAAD sestává ze šesti odpalovacích zařízení, která jsou schopna odpálit až 48 antiraket, dále pak z řídících jednotek, radaru a dalších prvků, napsala agentura AP. Systém je určen především proti balistickým raketám krátkého a středního doletu.

Témata:  Jižní Korea protiraketový štít THAAD

Související

Aktuálně se děje

10:08

Michal David nechtěně v centru dění. Na plese na Kanárech se strhla mela

Michal David se nechtěně ocitl v centru dění během mely, která se strhla na plese na Kanárech. Nikdo z aktérů nechce z incidentu dělat velkou věc, jen jeden ostatně prozradil jakékoliv podrobnosti. Co se tedy stalo?  

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Ilustrační foto

V USA začala platit cla na automobily. Zdraží o tisíce dolarů

Zavedení nových cel na dovoz automobilů a jejich dílů do USA způsobí zdražení vozidel napříč celým trhem. Podle bývalého generálního ředitele společnosti Ford Marka Fieldse je tento nárůst cen nevyhnutelný. „Je to jednoduchá matematika. Neexistuje žádné vozidlo, které by nebylo ovlivněno,“ uvedl Fields v rozhovoru pro CNN.