Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Svobodu pro tisk v Turecku, USA a organizace HRW kritizují Erdogana

Vlajka USA
Vlajka USA
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Washington - Páteční rozsudek nad tureckými novináři dnes kritizovaly Spojené státy a organizace bojující za lidská práva. Podle nich šlo o politický proces a útok na žurnalistiku.

Šéfredaktor opozičního listu Cumhuriyet Can Dündar byl v pátek odsouzen k pěti letům a deseti měsícům vězení a redaktor téhož listu Erdem Gül k pěti letům vězení. Oba za to, že loni zveřejnili fotografie a video z ledna 2014, na nichž vozy se zbraněmi směřují z Turecka do Sýrie. Podle novinářů je vyslala turecká tajná služba, která tak chtěla podpořit syrskou opozici, včetně radikálních islamistů.

Dündar a Gül byli zatčeni loni v listopadu a po třech měsících byli propuštěni poté, co ústavní soud označil jejich vazbu za neoprávněnou. Původně jim hrozilo doživotí za špionáž a pokus svrhnout vládu, těchto obvinění ale byli v pátek zproštěni.

"Znovu naléhám na Turecko, aby dodržovalo své závazky stran základních principů demokracie, včetně práva na spravedlivý proces, nezávislost soudů a svobodu slova," uvádí se v dnešním prohlášení amerického ministerstva zahraničí.

"Byl to politický proces od samého začátku a útok na žurnalistiku, na reportáže o otázkách, o nichž má veřejnost právo vědět," uvedla Emma Sinclairová-Webbová z organizace Human Rights Watch.

O zpolitizování procesu svědčí podle právníka opoziční Lidové republikánské strany (CHP) Mahmuta Tanala i účast prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, který v případu figuruje jako spolužalobce.

Témata:  USA Turecko novináři

Související

Aktuálně se děje

10:12

Zimní počasí zase ustoupí podzimu. Oteplení je za rohem

Listopadová zimní epizoda končí. Sobota je podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) jejím posledním dnem. Loučení je to stylové. Přes noc totiž mrzlo a na řadě míst i padal sníh v nížinách. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy