Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Egypt poslal 6 osob, včetně dvou novinářů na smrt, mělo se jednat o špion Kataru

Muhammad Mursí, autor: Agencia Brasil
Muhammad Mursí, autor: Agencia Brasil
Foto: Wikipedia **www.wikipedia.org**

Káhira - Šest spolupracovníků svrženého egyptského prezidenta Muhammada Mursího dostalo dnes u soudu v Káhiře trest smrti. Podle verdiktu šlo o špiony pro Katar.

Dnešní rozsudky smrti může soud zrušit 18. června po konzultacích s egyptským velkým muftím, jehož názor ale není pro soud závazný.

K trestu smrti bylo dnes odsouzeno pět mužů a jedna žena, je mezi nimi producent dokumentárních filmů, stevard, učitel a dva televizní novináři. Odsouzeni byli za to, že předali kopie tajných dokumentů dvěma zaměstnancům televize Al-Džazíra, sídlící v Kataru, a nejmenovanému důstojníkovi katarské rozvědky.

Vynesení verdiktu nad Mursím bylo opět odloženo, také na 18. června, což podle egyptského listu Al-Ahrám znamená, že exprezident zřejmě nejvyšší trest nedostane. Mursí byl ale již ve třech jiných procesech odsouzen k trestu smrti, doživotí a 20letému vězení.

Mursí zvítězil s podporou islamistického Muslimského bratrstva v roce 2012 v prvních demokratických prezidentských volbách po pádu autoritářského režimu prezidenta Husního Mubaraka. Po vlně protivládních demonstrací v létě 2013 ale Mursího svrhl vojenský puč, který vedl současný prezident Abdal Fattáh Sísí. Katar byl Mursího zastáncem, a Egypt proto viní tuto zemi z podpory nyní zakázaného Muslimského bratrstva.

Témata:  Muhammad Mursí Egypt trest smrti

Související

Aktuálně se děje

14. října 2025 15:38

Nové informace o Bolku Polívkovi. Poprvé promluvil blízký člověk

Bolek Polívka vyděsil diváky přítomné v publiku i ostatní fanoušky, když ho v pátek potkala zdravotní indispozice během představení. Divadlo již oznámilo odklad dvou inscenací v tomto týdnu. Plány už musel slavný herec měnit o uplynulém víkendu. 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy