Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Největší spojenci i nepřátelé Ruska? Zemana průzkum si nepotěší

Rusko
Rusko
Foto: Pixabay

Moskva - Sociologická služba Levada, jediná ruská nezávislá organizace pro průzkum veřejného mínění, zjišťovala, koho Rusové považují na největšího spojence a koho naopak za nepřítele. Kromě toho byli respondenti dotazováni, zda je Rusko v izolaci, nebo jak se mění vztah země a USA či Evropské unie.

Výzkumníci položili respondentům v průzkumu otázku: „Kterých pět zemí se podle vašeho názoru chová nejméně přátelsky a je nepřátelsky naladěno vůči Rusku?" Na prvním místě se jednoznačně objevily Spojené státy s 69 procenty, Ukrajina s 50 procenty. O třetí místo se podělily Německo, Litva a Lotyšsko (24 procent).

Česká republika se umístila na opačném konci tabulky mezi státy, které považuje za nepřítele méně než 1 procento Rusů. Na druhou stranu ale Rusové Prahu nevidí ani jako významného spojence. Když výzkumníci položili otázku: „Jmenujte pět zemí, které považujete za nejbližší přátele a spojence Ruska, skončili Češi až na 32. místě za Francií nebo Jižní Koreou. Za nejbližší spojence Rusové podle průzkumu považují Bělorusko, Čínu, Kazachstán, Sýrii a Indii.

A jak se podle respondentů změnil vztah Ruska a Spojených států? Každý druhý oslovený se domnívá, že ke žádným změnám oproti loňsku nedošlo, celkem 21 procent si myslí, že se vztahy zlepšily, 17 procent pak tvrdí opak. Téměř stejně pak vidí změnu vztahů s Evropskou unií.

Poslední část průzkum se pak zabývala otázkou izolace Ruska. 13 procent se domnívá, že Rusko rozhodně v izolaci j, 33 procent odpovědělo spíše ano, 33 procent spíše ne a 12 procent rozhodně ne. S minimálními rozdíly pak lidé odpovídali na otázku, zda se izolace jejich země obávají.

Témata:  Rusko výzkum Česká republika

Související

Aktuálně se děje

12. září 2025 16:09

Na Česko se ženou další vydatné deště. Meteorologové avizují výstrahu

Česko zasáhnou v noci ze soboty a v neděli další intenzivní srážky. Meteorologové je očekávají zejména na Moravě a ve Slezsku. Situace je ale zatím zatížena řadou nejistot, upozornil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na sociální síti X.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Erika Kirková

Vražda, která otřásla Amerikou. Zdrcená vdova po Kirkovi poprvé promluvila

Erika Kirková v pátek promluvila poprvé po středeční vraždě manžela Charlieho Kirka. Vdova přislíbila jeho příznivcům, že bude pokračovat v rozjetých projektech, ať už jde o veřejné diskuze či úspěšný podcast. Kirk byl zastřelen během veřejného vystoupení, podezřelý už se nachází ve vazbě.