Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Jižní Korea nezmění dohodu s USA o protiraketovém štítu THAAD

Jižní Korea, ilustrační foto
Jižní Korea, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Soul - Soul dnes oznámil, že Jižní Korea nebude měnit dohodu se Spojenými státy o rozmístění protiraketového systému THAAD v zemi.

Soul tento týden oznámil, že zmrazí zprovoznění zbývajících částí kontroverzního štítu THAAD, dokud se nevyhodnotí dopad zařízení na životní prostředí.

Prověrku nařídil nově zvolený liberální prezident Mun Če-in. Jeho bezpečnostní poradce Čong Ui-jong dnes uvedl, že rozhodnutí odložit plné rozmístění štítu je vnitropolitickým opatřením, které má zajistit demokratický proces.

Rozmístění systému protiraketové obrany THAAD na jihokorejském území povolila Spojeným státům s ohledem na jaderné hrozby z KLDR Munova konzervativní předchůdkyně, sesazená prezidentka Pak Kun-hje.

Baterie THAAD sestává mimo jiné ze šesti odpalovacích zařízení, z nichž dvě byla instalována na sklonku dubna, jen několik dnů před Munovým nástupem do úřadu. Ta mají setrvat na místě.

Stejně tak byla do Jižní Koreje dopravena i zbylá odpalovací zařízení, která prozatím zůstávají na americké vojenské základně a čekají na výsledky prověrky, která by podle některých zpráv mohla trvat až rok.

Čong dnes prohlásil, že opatření k posílení aliance Jižní Koreje a Spojených států budou předmětem vrcholné schůzky prezidentů Mun Če-ina a Donalda Trumpa, která je plánována na konec června.

Témata:  Jižní Korea USA protiraketový štít THAAD

Související

Aktuálně se děje

13. března 2026 14:01

12. března 2026 19:35

Kroužková po posledním vysílání na ČT řekla, jak to bylo s jejím odchodem

Seriál moderátorských odchodů z České televize pokračuje. Po víkendovém konci Václava Moravce, jenž veřejnoprávní instituci opouští po více než 20 letech, se s diváky definitivně rozloučila Barbora Kroužková. O jejím plánovaném odchodu se již nějaký čas vědělo. 

Zdroj: Ludmila Plachá

Další zprávy