Londýn/Moskva - Všechny minulé volby v Evropě byly charakterizovány otázkou ruského zásahu. Ať se jednalo o Nizozemí či Francii, ruské hackerské útoky a tzv. propaganda ze strany ruských médií byla široce propíraným tématem. V případě britských parlamentních voleb tato možnost - až na prohlášení britského ministra zahraničí Borisa Johnsona, který ji prohlásil za „realistickou možnost“ – vůbec diskutována. Stanice BBC vysvětluje proč Rusko nemělo prakticky žádný zájem se zabývat britskými volbami.
Ve Francii i ve volbách v USA mělo Rusko své preferované kandidáty. Jak Donald Trump, tak Marine Le Penová prosazovali změnu politického kurzu vůči Rusku a byli velkými podporovateli oteplení napjatých vztahů. Proto není žádným překvapením, podotýká BBC, že ruská média otevřeně podporovala tyto kandidáty a naopak kritizovala Hilary Clintonovou a Emanuela Macrona.
V britských volbách se ruská média nepostavila ani na jednu stranu. V rámci volebního boje někteří britští konzervativní politici, jako právě Johnson, osočovali vůdce labouristů, Jerremyho Corbyna, že je kolaborantem Rusko kvůli svým výrokům o nutnosti snížit riziko studenoválečného konfliktu mezi Ruskem a NATO. Ze strany ruských médií nedošlo ale k nějaké výrazné podpoře Corbyna, pokud se mezi takovou podporu nepočítá reportáž ruské stanice RT, že někteří Britové zveřejňují snímky některých britských médií, jmenovitě Daily Mail, Daily Express a Sun, hozených do popelnic kvůli jejich předním stránkám útočících na Corbyna.
Podle BBC podotýká, že britské volby obecně nebyly ruskými médii příliš sledovány. Podle politického analytik Sergeje Markova, který je blízký Kremlu, Rusko nevnímá Británii jako nezávislou zemi, ale jako „jako součást Ameriky: velmi mladého, mladého partnera Washingtonu." Podle BBC ještě podstatnější důvod, proč britské volby v Rusku nebyly velkým tématem, je skutečnost, že Británie už vystoupením z EU splnila cíle Ruska. Ačkoliv v rámci hlasování o referendu oficiálně Rusko bylo neutrální, tamní média velmi jasně podporovala vystoupení.
Kromě těchto politických her je dalším podstatným důvodem, proč se ruská média nezabývala nikterak vášnivě britskými volbami nezájem obyčejných Britů. Z průzkumu, které udělalo BBC, vyplynulo, že většina Rusů neví, kdo je britskou premiérkou.
Témata: Rusko, Velká Británie, volby ve Velké Británii
Související
23. listopadu 2024 15:04
23. listopadu 2024 9:50
21. listopadu 2024 19:33
21. listopadu 2024 12:46
19. listopadu 2024 17:54
19. listopadu 2024 11:55