Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V táboře u Mosulu se jídlem přiotrávilo 750 uprchlíků, zemřelo jedno dítě

Uprchlíci, ilustrační fotografie
Uprchlíci, ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Bagdád - Přes 750 lidí se v noci na dnešek v uprchlickém táboře nedaleko iráckého města Mosul přiotrávilo z jídla, většinou šlo o staré lidi a děti.

Jedno dítě zemřelo, uvedl server iráckých Kurdů Rudaw s odvoláním na vedoucího tábora. Opravil svou dřívější zprávu od iráckých úřadů o nejméně dvou mrtvých. O nejméně dvou obětech informuje agentura AP s odvoláním na iráckou ministryni zdravotnictví Adílu Hamúdovou. Jídlo bylo do tábora přivezeno z jedné restaurace ve městě Irbíl, jejíž majitel byl zatčen.

Fazole, rýži, kuře a jogurtový nápoj pro 2000 lidí dodala do tábora charitativní katarská organizace v pondělí večer, kdy lidé po západu slunce mohou opět jíst. V těchto dnech totiž mají muslimové postní měsíc ramadán, během něhož za dne mimo jiné nepijí, nejedí a nekouří.

Guvernér provincie Irbíl uvedl, že dovezením jídla do tábora byla porušena pravidla, neboť jídlo se má připravovat uvnitř tábora, kde jsou velké kuchyně. Vedoucí tábora se hájil s tím, že to dodavatelům zakázali, ale posléze regule změnili, protože byli "pod velkým tlakem".

Tábor zřídil Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) pro běžence z města Mosul, které se od loňského podzimu vládní jednotky snaží dobýt zpět z rukou Islámského státu (IS). Od počátku ofenzivy z Mosulu prchlo přes 730 tisíc civilistů.

Témata:  Irák otrava uprchlíci

Související

Aktuálně se děje

9. července 2025 22:00

Tajemství vzkazu od Jiřiny Bohdalové. Až se Miloš Zeman začervenal

Jiřina Bohdalová se nadále zotavuje z červnové operace srdce, takže dokonce vynechává letošní ročník karlovarského filmového festivalu. Jednou věcí si ale může být jistá. Kamarádi na ni myslí. Například exprezident Miloš Zeman. 

Zdroj: Ludmila Plachá

Další zprávy

Uprchlíci, ilustrační fotografie.

Komentář

Evropa před rozhodnutím: Buď s migrací bojovat, nebo se nechat zahltit. Necháme pašeráky fungovat?

Itálie ztrácí mladé a vzdělané obyvatele, zatímco čelí sílícímu přílivu migrantů z Afriky a Asie. Demografická krize ohrožuje nejen její vlastní stabilitu, ale narušuje i soudržnost celé Evropské unie. Unijní státy nejsou ochotné sdílet odpovědnost, a přitom nedokáží zformulovat ani jednotný postoj vůči zemím, které místo spolupráce s Evropou tolerují nebo přímo podporují pašeráctví. Pokud Evropa nezasáhne rázně a koordinovaně, zůstane rukojmím vnějších krizí a vlastní nerozhodnosti.