Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Irsko má prvního homosexuálního premiéra

Irsko
Irsko
Foto: Pixabay

Dublin - Irský parlament dnes zvolil novým premiérem předsedu strany Fine Gael Lea Varadkara, který se stal vůbec prvním otevřeně homosexuálním politikem v čele této katolické země.

Varadkar, který ve funkci nahradil odstoupivšího Endu Kennyho, bude řešit především otázky spojené s odchodem sousední Británie z Evropské unie či politickou krizi v Severním Irsku, uvedla agentura Reuters.

Osmatřicetiletý potomek indického přistěhovalce je vůbec nejmladším člověkem, který zastával úřad irského premiéra. "Je mluvčím nové generace irských žen a mužů, představuje moderní, pestré a inkluzivní Irsko a mluví za ně jako nikdo jiný," řekl poslancům o Varadkarovi Kenny, který svého nástupce do premiérského křesla nominoval.

Varadkar se stal symbolem společenských změn v kdysi striktně konzervativní zemi, která homosexualitu dekriminalizovala teprve v roce 1993 a v níž katolická církev dodnes hraje významnou společenskou roli.

"Pod vedením Endy Kennyho jsem se stal rovnoprávným občanem ve své vlastní zemi před pouhými dvěma lety a mohl jsem se ucházet o tento úřad, což jsem kdysi považoval za nesplnitelný sen, alespoň pokud jsem chtěl být sám sebou," prohlásil dnes Varadkar v narážce na to, že Irsko předloni legalizovalo manželství homosexuálů.

Témata:  Irsko

Související

Aktuálně se děje

17. března 2026 18:31

Turek terčem posměchu: V Bruselu zaperlil otřesnou angličtinou

Vládní zmocněnec pro klimatickou politiku a Green Deal Filip Turek se v Bruselu postaral o rozruch, ovšem nikoliv díky obsahu své politické agendy. Přestože do sídla Evropské unie odcestoval s cílem bojovat za zrušení emisních povolenek, pozornost veřejnosti i politických konkurentů se okamžitě stočila k jeho jazykové vybavenosti. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy