Irsko

Irsko

Irsko po kritice z Evropské unie ukončí program udělování víz za investice

Svět

Irsko hodlá ukončit program udělování dlouhodobých víz zámožným cizincům, kteří v zemi investují alespoň milion eur (zhruba 24 milionů korun) nebo věnují větší obnosy na dobročinné účely. Podle agentury Reuters to dnes oznámil irský ministr spravedlnosti Simon Harris poté, co takové programy kritizovala Evropská unie.

Meta Platforms

Irský úřad vyměřil Metě pokutu 390 milionů eur za nakládání s osobními daty

Svět

Irský úřad pro ochranu osobních údajů (DPC) vyměřil americké společnosti Meta dvě pokuty v celkové výši 390 milionů eur (9,4 miliardy Kč). Její dceřiné společnosti Facebook a Instagram se podle něj provinily proti evropským pravidlům zacházení s osobními daty (GDPR). Obě podle úřadu musejí přehodnotit, jak v Evropské unii provozují reklamu založenou na osobních údajích.

Boris Johnson

Svět

Irsko či EU vidí v odchodu Johnsona příležitost pro zlepšení vztahů, Rusko slaví

Na ohlášenou rezignaci britského premiéra Borise Johnsona dnes představitelé Evropské unie či Irska reagovali vyjádřením naděje na zlepšení vztahů po brexitu. Ruští činitelé nešetří slovy nadšení a poukazují na Johnsonovu roli při vyzbrojování Ukrajiny. Její prezident Volodymyr Zelenskyj označil Johnsona za opravdového přítele Ukrajinců a vyjádřil přesvědčení, že se britská politika vůči Ukrajině nezmění.

Irsko

Irsko hlásí první případ opičích neštovic

Svět

Irsko dnes ohlásilo první případ nákazy opičími neštovicemi. Informovala o tom agentura Reuters. Vzácné virové onemocnění se v posledních týdnech rozšířilo už do více než 20 zemí, které nejsou oblastmi jeho původního výskytu. V Evropě se dosud potvrdilo více než 200 případů nákazy, z toho pět v Česku.

Volodymyr Zelenskyj

Nemůžeme tolerovat nerozhodnost u sankcí, řekl Zelenskyj irskému parlamentu

Svět

Ukrajina nemůže tolerovat jakoukoliv nerozhodnost západních států okolo nových sankcí vůči Rusku, řekl dnes přes videomost před společnou schůzí obou komor irského parlamentu ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Dodal také, že se Rusko snaží na Ukrajině vyvolat nedostatek potravin a používat hlad jako zbraň.

Obyvatelé Ukrajiny opouští kvůli válce zemi

Irsko do konce dubna čeká 40.000 uprchlíků z Ukrajiny, přijmout může až 200.000

Svět

Irsko počítá s tím, že do konce dubna dorazí do země zhruba 40.000 uprchlíků z Ukrajiny, kde už čtvrtý týden pokračuje ruská invaze. Uvedl to dnes vicepremiér Leo Varadkar. Pětimilionové Irsko v současnosti hostí asi 10.000 uprchlíků. Země má kapacitu přijmout až 200.000 běženců, řekl rozhlasové stanici RTÉ ministr zemědělství Charlie McConalogue.

Londýn.

Velká Británie i Irsko hlásí nejvíce nakažených od začátku pandemie

Svět

Zdravotníci v Irsku dnes ohlásili 11.182 pozitivních testů na koronavirus za den, což je nejvíce od začátku pandemie. Vytížení nemocnic je teď ale výrazně nižší než loni v lednu, kdy padl předchozí rekord v počtu nakažených covidem-19. Počty nově hospitalizovaných v Irsku nadále pomalu klesají.

Velká Británie, ilustrační fotografie.

Britské úřady vyšetřují nárůst případů omikronu, Irsko vyhlásilo nová omezení

Svět

Britské zdravotní úřady registrují nárůst pozitivních testů na covid-19, které vykazují rys spojovaný s novou variantou koronaviru omikron. Informovala o tom agentura Reuters. Skotská vláda oznámila, že očekává nárůst počtu nakažených touto variantou, protože již došlo k lokálnímu přenosu. Irsko znovu zavede některá koronavirová opatření.

Ilustrační fotografie.

Irské restaurace a bary budou znovu muset zavírat dříve

Svět

Restaurace, bary a noční kluby budou muset v Irsku zavírat už o půlnoci. Rozhodla o tom dnes irská vláda, která se obává růstu počtu nakažených koronavirem. Kabinet premiéra Micheála Martina obyvatele rovněž vyzval, aby pracovali pokud možno z domova, informoval zpravodajský web BBC News.

Koronavirus SARS-CoV-2

Svět

Irsko ohlásilo první nakažené jihoafrickou mutací koronaviru

Irsko oznámilo, že jeho laboratoře potvrdily první tři případy nákazy jihoafrickou mutací koronaviru. Epidemiologové šíření této mutace podrobně sledují kvůli obavám, že je nakažlivější a způsobuje vyšší virovou nálož, uvedl list The Irish Times. Irské úřady dnes ohlásily přes 8000 nových případů nákazy, což je nejvyšší bilance od začátku epidemie v zemi.

Belgie, Brusel

Irsko příští týden uvolní restrikce, Belgie otevře obchody

Svět

Irsko příští týden uvolní valnou většinu restrikcí přijatých kvůli pandemii koronaviru a otevře obchody, restaurace, hotely, kadeřnictví či muzea. Oznámil to dnes premiér Micheál Martin. Vláda podle něj od 18. prosince zruší i zákaz cestování mezi jednotlivými regiony, aby lidem umožnila prožít "jiné, ale mimořádné" Vánoce. Od 1. prosince se obchody otevřou také v Belgii, další opatření tam ale zůstanou v platnosti až do ledna.

Ilustrační fotografie

V Irsku se konečně otevřou všechny hospody

Svět

Irsko umožní otevření všech hospod od 21. září. Otevřít tak budou moci i pivnice a bary, v nichž se nepodává jídlo. Budou ale muset mít obsluhu, vysvětlil dnes podle agentury Reuters irský ministr vyššího školství a vědy Simon Harris v souvislosti s uvolňováním opatření proti koronavirové nákaze. Irsko přitom dnes hlásí 307 nových případů covidu-19, což je výrazně nad průměrem z předchozích dní.

Irsko

Skotsko, Wales a Irsko zrušily část opatření proti koronaviru

Svět

Dvě části Spojeného království - Skotsko a Wales - dnes zrušily některá opatření přijatá místními vládami v boji s šířením koronaviru. Ve Skotsku mohla opět otevřít většina obchodů, ve Walesu se po třech měsících otevřely školy. Kromě dvou britských regionů pokračovalo uvolňování restrikcí dnes také v Irské republice.

Ilustrační foto

Strašidelný nález na pobřeží. Bouře Dennis vyplavila loď duchů

Svět

Bouře Dennis, se kterou se v minulých dnech potýkal severozápad Evropy, vyplavila na jižní pobřeží Irska loď bez posádky. Takzvanou loď duchů, která se původně plavila pod vlajkou Tanzanie, opustili námořníci již v roce 2018. Od té doby plula bezvládně Atlantikem.

Ilustrační foto

Šok na pohřbu. Nebožtík si vystřelil z truchlících

Svět

Pohřby patří mezi ty nejsmutnější zážitky, jakými si člověk v životě může projít - pokud se tedy na poslední cestu nechystá celoživotní vtipálek, kterému ani smrt nezabrání si naposledy vystřelit z vlastní rodiny.

Brexit

Brexit se blíží. Co udělá se zbytkem Evropy?

Svět

Málokteré téma posledních let sjednotilo státy Evropské unie podobně jako brexit. Ačkoli obávaná varianta neřízeného odchodu hrozí už za tři týdny, unijní země stále jednohlasně volají po dohodě bránící vzniku tvrdé hranice v Irsku a zajišťující dosavadní fungování jednotného trhu. Brusel ovšem zároveň přichystal sérii kroků, které mají zmírnit dopady hrozícího rozchodu bez dohody.

Aktuálně se děje

23. června 2024 19:37

Jurečka chce zvýšení platů ve veřejném sektoru až o deset procent

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) plánuje na úterní schůzce tripartity navrhnout zvýšení platů ve veřejném sektoru od září pro tzv. první skupinu, do které patří úředníci, pracovníci v kultuře, technici, nepedagogičtí zaměstnanci ve školství a zaměstnanci ve státní službě. Navrhované zvýšení se pohybuje mezi sedmi a deseti procenty. Jurečka to uvedl v pořadu Otázky Václava Moravce na České televizi.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy