Opět plně otevřít budou moci hospody, restaurace a diskotéky a jejich návštěvníci už nebudou muset prokazovat své naočkování nebo dodržovat rozestupy, oznámil dnes večer premiér ostrovní země Micheál Martin. Nejméně do konce února zatím zůstane v platnosti povinnost nosit roušky v prostředcích veřejné dopravy a v obchodech.

Irsko mělo ještě minulý týden druhou nejvyšší incidenci covidu-19 v Evropě, ale patří také mezi země s nejrychlejším očkováním posilujícími dávkami. Počet vážně nemocných se tak podařilo udržet výrazně pod úrovní předchozího vrcholu.

Na základě doporučení zdravotních úřadů se nyní vláda mimo jiné rozhodla, že bary a restaurace už nebudou muset zavírat ve 20:00. Venkovní i vnitřní akce se budou moci konat bez omezení kapacity. Restrikce vláda zavedla na konci minulého roku, kdy udeřila omikronová vlna.

Od příštího pondělí pak přestává platit závazek využívat možnost práce z domova tam, kde je to možné. Některá omezení však zůstávají. Kromě roušek v dopravě se to týká i cestování ze zahraničí, kdy lidé musí předložit doklad o očkování nebo prodělání nemoci a negativní test. V případě pozitivního výsledku bude nadále třeba se izolovat. Návštěvníci Irska rovněž budou nadále muset uvádět adresu pobytu i nedávnou cestovatelskou historii.

Premiér Martin však slíbil, že vláda už nebude omezovat osobní svobody, pokud to nebude nutné. Irsko podle něj přestálo "omikronovou bouři".

Dosavadní omezení zvlášť tvrdě doléhala na sektor pohostinství. Například noční podniky se v říjnu poprvé po 19 měsících lockdownu znovu otevřely, aby o šest týdnů později znovu zavřely.