reklama

Jihoafrická mutace označovaná jako 501.V2 se objevila v Jihoafrické republice loni v létě a jejímu rozšíření odborníci připisují rychlý vzestup počtu tamních nakažených. Laboratoře tuto mutaci sledují stejně jako anglickou variantu viru SARS-CoV-2 kvůli tomu, že je nejspíš nakažlivější, a může proto podstatně zhoršit epidemickou situaci v místech, kde se ve větší míře objeví. První studie ale ukazují na to, že stávající vakcíny proti covidu-19 proti genetickým mutacím koronaviru fungují.

"Tato varianta (koronaviru) se zatím ve větším počtu evropských zemí neobjevila a věříme, že jeho odhalení zde vypovídá spíše o kvalitě dohledu nad genetickým sekvenováním v Irsku," uvedl hlavní zdravotnický poradce irské vlády Tony Holohan.

Irsko v posledních týdnech zažívá rapidní zhoršení epidemické situace a denní bilance nakažených stále stoupají. Ještě před týdnem hlásily úřady jen necelých 2000 infikovaných za den, v pondělí to bylo přes 6000 a dnes je to 8248. Celkem se v zemi, která má necelých pět milionů obyvatel, koronavirem od začátku epidemie nakazilo přes 135.000 lidí, 2327 z nich zemřelo.

Irská vláda před koncem loňského roku ohlásila uzavření všech obchodů se zbytným zbožím na nejméně měsíc a prodloužila školní prázdniny. Bary a restaurace se zavřely už na Štědrý den. Omezený je také volný pohyb obyvatel. Lidé mohou jen do vzdálenosti pěti kilometrů od domova.

reklama