Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nemůžeme tolerovat nerozhodnost u sankcí, řekl Zelenskyj irskému parlamentu

Volodymyr Zelenskyj
Volodymyr Zelenskyj
Foto: Facebook / Володимир Зеленський

Ukrajina nemůže tolerovat jakoukoliv nerozhodnost západních států okolo nových sankcí vůči Rusku, řekl dnes přes videomost před společnou schůzí obou komor irského parlamentu ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Dodal také, že se Rusko snaží na Ukrajině vyvolat nedostatek potravin a používat hlad jako zbraň.

"Když posloucháme novou rétoriku ohledně sankcí (...) nemůžeme tolerovat jakoukoliv nerozhodnost po tom, co provedly ruské jednotky," řekl ukrajinský prezident a vyzval irské zákonodárce, aby zapůsobili na své kolegy z dalších zemí EU a společně přijali tvrdší postihy vůči Moskvě.

Evropská komise navrhla ve středu další balík sankcí proti Rusku za jeho invazi na Ukrajinu, který počítá mimo jiné se zákazem dovozu ruského uhlí do EU. Ukrajina však volá dlouhodobě po tom, aby sedmadvacítka přestala odebírat také ruský plyn a ropu, v čemž je však postoj členských států nejednotný. Proti se staví zejména Německo, Rakousko či Maďarsko. Velvyslanci zemí EU unie projednávají nový sankční dnes.

Podle Zelenského v noci na dnešek na Ukrajině pokračovalo ruské ostřelování, přičemž Rusové podle něj ničí zařízení, která jsou nutná pro živobytí obyvatel. "Pro ně je hlad zbraní proti nám, obyčejným lidem, jako nástroj dominance," řekl ukrajinský prezident.

Ruské počínání podle Zelenského povede v jeho zemi, která je jedním z největších zemědělských producentů na světě, k nedostatku jídla a zvýšeným nákladům pro miliony lidí po celé planetě.

Zelenskyj v posledních týdnech promluvil před zákonodárci řady západních zemí ve snaze zajistit Ukrajině co nejširší podporu při obraně proti ruské invazi.

Témata:  Volodymyr Zelenskyj Irsko protiruské sankce

Aktuálně se děje

21. července 2024 20:30

20. července 2024 17:01

Ruské útoky opět cílily na energetickou infrastrukturu Ukrajiny, část země je bez proudu

Ruské drony v noci na sobotu zasáhly energetickou infrastrukturu ve dvou oblastech na severu Ukrajiny, uvedli místní představitelé podle serveru Ukrajinska pravda.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Kamala Harrisová

Kamala Harrisová promluvila: Chci být prezidentkou USA

Americký prezident Joe Biden se v neděli vzdal své snahy o znovuzvolení pod rostoucím tlakem svých demokratických kolegů a podpořil viceprezidentku Kamalu Harrisovou jako kandidátku strany, která se v listopadových volbách utká s republikánem Donaldem Trumpem. Ta je připravena výzvu přijmout a porazit kandidáta republikánů.