Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nemůžeme tolerovat nerozhodnost u sankcí, řekl Zelenskyj irskému parlamentu

Volodymyr Zelenskyj
Volodymyr Zelenskyj
Foto: Facebook / Володимир Зеленський

Ukrajina nemůže tolerovat jakoukoliv nerozhodnost západních států okolo nových sankcí vůči Rusku, řekl dnes přes videomost před společnou schůzí obou komor irského parlamentu ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Dodal také, že se Rusko snaží na Ukrajině vyvolat nedostatek potravin a používat hlad jako zbraň.

"Když posloucháme novou rétoriku ohledně sankcí (...) nemůžeme tolerovat jakoukoliv nerozhodnost po tom, co provedly ruské jednotky," řekl ukrajinský prezident a vyzval irské zákonodárce, aby zapůsobili na své kolegy z dalších zemí EU a společně přijali tvrdší postihy vůči Moskvě.

Evropská komise navrhla ve středu další balík sankcí proti Rusku za jeho invazi na Ukrajinu, který počítá mimo jiné se zákazem dovozu ruského uhlí do EU. Ukrajina však volá dlouhodobě po tom, aby sedmadvacítka přestala odebírat také ruský plyn a ropu, v čemž je však postoj členských států nejednotný. Proti se staví zejména Německo, Rakousko či Maďarsko. Velvyslanci zemí EU unie projednávají nový sankční dnes.

Podle Zelenského v noci na dnešek na Ukrajině pokračovalo ruské ostřelování, přičemž Rusové podle něj ničí zařízení, která jsou nutná pro živobytí obyvatel. "Pro ně je hlad zbraní proti nám, obyčejným lidem, jako nástroj dominance," řekl ukrajinský prezident.

Ruské počínání podle Zelenského povede v jeho zemi, která je jedním z největších zemědělských producentů na světě, k nedostatku jídla a zvýšeným nákladům pro miliony lidí po celé planetě.

Zelenskyj v posledních týdnech promluvil před zákonodárci řady západních zemí ve snaze zajistit Ukrajině co nejširší podporu při obraně proti ruské invazi.

Témata:  Volodymyr Zelenskyj Irsko protiruské sankce

Související

Aktuálně se děje

11:54

Historická dohoda: Německo se vrací na RAF základnu po 80 letech

Britská letecká základna RAF od nynějška bude využívána německým vojenským letectvem, což představuje historickou dohodu mezi oběma národy. Základna, která hrála klíčovou roli během druhé světové války a byla často cílem německých náletů, nyní slouží k novým účelům, a to v rámci zajištění bezpečnosti a vzájemné spolupráce.

Zdroj: Zdeněk Tuhý

Další zprávy