Podniky, v nichž se podává jídlo, směly v Irsku za přísných podmínek opět otevřít na konci června. Podle irských zdravotnických úřadů představují bezpečnější prostředí než hospody, v nichž se podávají pouze alkoholické nápoje. Tato nerovnost však minulý týden vedla k menším protestům majitelů hospod, které jsou zavřené už od března.

Harris dnes řekl, že vláda od 21. září umožní otevření všech hospod, ale mimo jiné za předpokladu, že bude nápoje roznášet obsluha a podniky nebudou přeplněné.

Irsko rušilo karanténní opatření pomaleji než většina evropských zemí a kvůli odkladu poslední fáze rozvolňování se stalo jedinou zemí Evropy, která znovu neotevřela všechna pohostinská zařízení. Vláda už dvakrát stanovila datum jejich otevření, ale vždy ho musela zrušit kvůli nárůstu případů covidu-19.

Poslední data ukazují, že v posledním týdnu počty případů koronavirové infekce mírně rostly. V posledních sedmi dnech činily denní nárůsty v průměru 139 případů, ale dnes Irsko hlásí 307 nových případů. Dohromady už jich země s necelými 4,8 milionu obyvatel eviduje podle americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) 29.774, což je o několik stovek více než v České republice.

Irské úřady varovaly obyvatele Dublinu a Limericku, dvou největších irských měst, aby co nejvíce omezili své sociální kontakty, aby se znepokojivé místní nárůsty případů dostaly pod kontrolu.