reklama

"Z první vlny (pandemie) jsme si vzali velké poučení a virus jsme potlačili natolik, že máme druhou nejnižší míru nákazy v EU," řekl Martin v projevu, který živě přenášela irská televize. "V uvolňování restrikcí jsme zašli tak daleko, jak to jen považujeme za možné, abychom dokázali udržet v rovnováze zdravotní, ekonomické a společenské ohledy, dál však ne," dodal.

Od úterý 1. prosince se v Irsku otevřou muzea a galerie, kosmetické služby a kadeřnictví, tělocvičny, muzea a obchody, v pátek pak otevřou také restaurace a hospody, které podávají též jídlo. Až do 18. prosince bude platit zákaz cest mezi regiony i zákaz setkávání členů různých domácností, obě opatření ale před Vánoci skončí a o svátcích má být povoleno setkávání až tří rodin.

V Irsku nyní počet nakažených roste jen velmi pomalu, denně přibývá jen několik stovek nových případů. Celkem se v zemi s pěti miliony obyvatel nakazilo přes 71.000 lidí, 2036 z nich zemřelo.

Drobná změna čeká od úterý i obyvatele Belgie, kde se otevřou obchody, oznámil dnes premiér Alexander De Croo. Dosud směly mít otevřeno jen obchody, které prodávají nezbytné zboží, tedy potraviny nebo třeba lékárny.

Další uvolňování si ale podle premiéra Belgie nemůže dovolit. "Třetí vlnu bychom nezvládli," řekl. I přes Vánoce tak budou platit přísná omezení týkající se kontaktů i noční zákaz vycházení, přinejmenším do ledna budou zavřené i restaurace, hospody či kadeřnictví.

Belgie s 11,5 miliony obyvatel patří v Evropě naopak k zemím, které nákaza koronavirem postihla v přepočtu na počet obyvatel nejcitelněji, i tady však v posledních týdnech počty infikovaných klesají. Celkem se virem SARS-CoV-2 nakazilo téměř 570.000 lidí a na 16.300 z nich zemřelo. Nových případů je ale nyní v průměru něco přes 2700 denně, přičemž ještě před měsícem to bylo pětkrát tolik. Klesají i počty pacientů v nemocnicích: nyní jich je zhruba 4400, na začátku měsíce to bylo skoro 7500.

reklama