reklama

Několik laboratoří uvedlo, že u jednoho z široce používaných PCR testu není v případě omikronu detekován jeden ze tří cílových genů. To může sloužit jako vodítko, které ukáže, zda se jedná o novou variantu dříve, než jsou známé výsledky genetického sekvenování. Tento ukazatel je ale spojován i s jinými variantami, například s alfou. Umožňuje nicméně rozlišení od v Británii nejvíce rozšířené delty.

Britský úřad pro zdravotní bezpečnost (UKHSA) uvedl, že v posledním týdnu zpozoroval nárůst testů vykazujících tento rys. "Je to stále velmi malý počet případů, ale pečlivě je vyšetřujeme, abychom pochopili, zda to souvisí s cestováním, jakoukoli jinou variantou nebo zda existují důkazy, že se omikron začíná šířit lokálně," uvedl úřad v prohlášení.

Británie dnes registrovala 50.584 nově nakažených a 143 úmrtí souvisejících s nemocí covid-19. Úřady ve čtvrtek ohlásily 53.945 potvrzených případů, což je nejvíce od 17. července.

Skotská vláda očekává, že počet případů omikronu v následujících dnech významně vzroste. "Počet případů omikronu, které jsou nyní hlášeny ve Skotsku, roste. Nejsou spojené s jedinou událostí, ale s několika různými zdroji včetně koncertu hudební skupiny Steps," řekla skotská premiérka Nicola Sturgeonová. Skotské úřady zatím evidují 29 případů nové varianty. "To potvrzuje náš názor, že existuje lokální přenos této varianty ve Skotsku. Vzhledem k povaze přenosu očekáváme nárůst případů - možná významný - v následujících dnech," dodala.

Irská vláda dnes oznámila nová pandemická omezení, vztahují se převážně na pohostinství. Uzavřou se noční kluby, nejméně do 9. ledna. V restauracích a barech bude vyžadováno dodržování přísných rozestupů. Na šest se omezí počet lidí, kteří spolu mohou sedět u jednoho stolu. Vnitřní a sportovní prostory musí omezit kapacitu na 50 procent. Premiér Micheál Martin varoval, že nová varianta pravděpodobně zhorší tlak na nemocnice.