Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Používají hřbitovy jako toalety a žebrají ve vlacích. Dánské zpřísnění trestů za žebrotu postihne hlavně Romy

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Jan Zýka, EuroZprávy.cz

Kodaň - Dánský parlament schválil přísnější zákon proti agresivní žebrotě. Opatření, které dle médií postihne hlavně Romy z východní Evropy, zakazuje žebrotu na pěších zónách, před obchodními středisky, na nádražích a ve veřejných dopravních prostředcích.

Ministr spravedlnosti Sören Pape Poulsen hlasování poslanců přivítal. "Nedovolíme, aby lidé tábořili na veřejných místech, používali naše hřbitovy jako toalety a žebrali ve vlacích," prohlásil politik Konzervativní lidové strany.

Nové předpisy zdvojnásobují trest pro ty, kdo se žebroty dopustí poprvé. Do vězení poputují na dva týdny. Recidivistům hroz mnohaměsíční odnětí svobody. Agresivní žebráci mohou být odsouzeni i bez předchozí výstrahy ze strany policie.

Zákonodárci nicméně nepřijali dodatek pravicově populistické Dánské lidové strany, která chtěla odsouzené pachatele deportovat ze země.

Dánsko loni v listopadu vyhostilo Slovenku. Šlo o recidivistku, která přijela do Dánska výlučně s cílem vydělávat si na živobytí žebrotou.

Témata:  Dánsko romové bezdomovci

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.