reklama

UNICEF zkoumal sebevražednost u lidí mezi 15 až 19 lety. Šetření se provádělo v 35 členských zemích Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) a v šesti zemích Evropské unie, které v OECD nejsou.

Česko je v tabulce na 17. místě s poměrem 6,6 sebevražd na 100.000 obyvatel. Nový Zéland se v čele smutné statistiky objevil opakovaně.

Nelichotivé prvenství má na svědomí souhra řady sociopatologických jevů. Vysoká sebevražednost souvisí s dětskou chudobou, četnými těhotenstvími mladistvých a velkým množstvím rodin, kde dochází k násilí či zneužívání dětí. Ve školách je hojná šikana.

Novozélandské statistiky ukazují, že nejvíce si berou život mladíci z řad domorodých Maorů. Podle odborníků tak řešení musí zohlednit i komplikované dědictví kolonizace a pravděpodobné přetrvávání rasismu.

Dlouhodobý problém, který řeší i vláda, se stal politickým tématem před zářijovými všeobecnými volbami, napsala BBC. Experti se shodují, že je třeba nasměrovat více peněz do podpůrných služeb, které pomáhají lidem projít těžkým obdobím dospívání.

reklama