Nový Zéland

Nový Zéland

Nový Zéland sužují přívalové deště, úřady vyhlásily stav nouze

Svět

Po mohutných deštích dnes zůstává velká část největšího novozélandského města Aucklandu pod vodou. Místy spadlo za necelý den 80 procent srážek obvyklých pro celé léto, úřady vyhlásily stav nouze, píše server New Zeland Herald. Kvůli nepřízni počasí aerolinky zrušily část letů a nebude se konat ani dnešní plánovaný koncert britského hudebníka Eltona Johna, píše agentura DPA.

Nový Zéland

Nový Zéland znovu plně otevřel hranice po dlouhé covidové uzávěře

Svět

Hranice Nového Zélandu se dnes po dlouhé uzávěře znovu plně otevřely. Vláda omezila vstup osob v březnu 2020 kvůli covidové pandemii. Většina návštěvníků vstupujících na novozélandské území sice bude muset být i nadále plně očkována, cestovatelé ale nemusí po příjezdu do karantény.

Nový Zéland

Svět

Nový Zéland začne po více než dvou letech otevírat hranice pro cizince

Nový Zéland začne v brzké době otevírat hranice, které byly více než dva roky uzavřené kvůli pandemii nemoci covid-19. Od 12. dubna budou moci do země znovu vstupovat Australané, od 1. května potom cestující z dalších asi 60 zemí, mezi nimiž jsou i Česká republika a Slovensko. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Nový Zéland

Nový Zéland oznámil, že bude postupně otevírat hranice

Svět

Nový Zéland od konce tohoto měsíce začne postupně otevírat hranice, lidé z většiny zemí světa tam ale budou smět až v říjnu, oznámila premiérka Jacinda Ardernová. Její země kvůli pandemii covidu-19 zavedla jedna z nejpřísnějších opatření na světě.

Ilustrační fotografie.

Nový Zéland chce unikátním způsobem omezit kouření

Svět

Novozélandská vláda přišla s unikátním plánem, jak v zemi skoncovat s kouřením. Podle návrhu nového zákona by se měl každoročně zvýšit minimální věk pro nákup cigaret o rok. Mladá generace by tak již neměla mít možnost koupit si legálně cigarety za svého života vůbec, píše agentura AFP.

Austrálie

Austrálie se od zítřka otevře očkovaným turistům z Nového Zélandu

Svět

Austrálie od pondělí začne přijímat očkované turisty z Nového Zélandu a nebude jim po vstupu do země nařizovat karanténu. Také očkovaní australští občané a lidé s trvalým pobytem v australských státech Nový Jižní Wales, Viktorie a v hlavním městě Canbeře budou od pondělí moci létat do zahraničí, aniž by museli po návratu do izolace.

Nový Zéland

Útočník na Novém Zélandu pobodal šest lidí, podle premiérky šlo o terorismus

Svět

Útočník, který dnes v supermarketu jednom z obchodních center v Aucklandu na Novém Zélandu pobodal šest lidí, byl inspirovaný ideologií teroristické organizace Islámský stát (IS). Řekla to premiérka Jacinda Ardernová, podle které šlo o teroristický čin. Extremista původem ze Srí Lanky byl novozélandským bezpečnostním úřadům znám, nepřetržitě ho sledovaly.

Nový Zéland

Celostátní karanténní uzávěra se na Novém Zélandu prodlužuje

Svět

Celostátní karanténní uzávěra se na Novém Zélandu prodlužuje o další tři dny, tedy do páteční půlnoci. Oznámila to dnes premiérka Jacinda Ardernová. V Aucklandu, který je epicentrem současné vlny šíření koronaviru v zemi, budou restrikce platit přinejmenším do konce srpna, uvedla agentura Reuters. Současná vlna koronavirové nákazy podle ministerské předsedkyně v zemi dosud nekulminovala.

Nový Zéland

Svět

Nový Zéland vstupuje do celostátní karantény kvůli jednomu případu nákazy

Nový Zéland vstupuje do několikadenní celostátní karantény poté, co se v největším městě Aucklandu prokázal první případ nákazy koronavirem po šesti měsících. Oznámila to dnes premiérka Jacinda Ardernová, která později upřesnila, že počet nakažených stoupl na pět. Úřady v australském státě Nový Jižní Wales varovaly, že v následujících týdnech může významně vzrůst počet případů infekce.

Nový Zéland

Nový Zéland se po roce otevře přistěhovalcům, covid už polevil

Svět

Nový Zéland dnes oznámil, že po téměř roce opět začne přijímat přistěhovalce, první se do země dostanou už tento měsíc. Ostrovní stát zavřel své hranice, aby se chránil před epidemií koronaviru, která jej nakonec zasáhla jen velmi mírně. V zemi se čtyřmi miliony obyvatel se celkem nakazily jen necelé dva tisíce lidí, zemřelo jich 25, napsala agentura Reuters.

Brenton Tarrant

Trest, který nemá na Novém Zélandu obdoby: Útočník z Christchurche stráví zbytek života ve vězení

Svět

Soud na Novém Zélandu dnes podle agentur poslal atentátníka z Christchurche na doživotí do vězení bez možnosti podmínečného propuštění. Stal se prvním člověkem v této zemi odsouzeným k takovému trestu. Australský pravicový extremista Brenton Tarrant loni na jaře při útocích na dvě mešity zastřelil 51 lidí, dalších 50 utrpělo zranění. Šlo o nejhorší násilný čin, jaký Nový Zéland kdy zažil.

Vlajka USA

Svět

V USA strhli další sochu Kolumba, na Novém Zélandu zmizel kontroverzní Hamilton

Město Camden v americkém státě New Jersey nechalo v noci z jednoho ze svých parků odstranit sochu Kryštofa Kolumba. Italský mořeplavec je zejména potomky původních obyvatel Spojených států považován za symbol kolonizace a genocidy a jeho sochy se v posledních dnech v různých koutech Spojených států staly terčem vandalů. Ta v Camdenu podle vedení města dlouhodobě vyvolávala napětí a "působila bolest" místním obyvatelům.

Česká republika

Nejmírumilovnější země světa: Jak si vede Česko? Nový žebříček zde

Svět

Česko je osmou nejmírumilovnější zemí světa. Došel k tomu alespoň dnes zveřejněný Světový mírový index (GPI), v němž si ČR oproti loňsku polepšila o dvě pozice. V čele žebříčku vydávaného britským Institutem pro hospodářství a mír (IEP) je znovu Island, následovaný Novým Zélandem a Portugalskem, na jeho konci je Irák, Sýrie a Afghánistán. U dna žebříčku se umístilo i Rusko.

Ilustrační foto

Koronavirus pokořil další metu: Přes 7 milionů nakažených, tyto země jsou na tom nejhůř

Svět

Počet nakažených koronavirem ve světě překonal sedm milionů. Vyplývá to z aktuální bilance americké Univerzity Johnse Hopkinse, podle které na komplikace související s infekcí zemřelo přes 400.000 lidí. Větší počty nově nakažených nadále hlásí Spojené státy, Brazílie či Rusko. Naopak Nový Zéland oznámil, že poprvé od začátku místní epidemie neeviduje žádný aktivní případ covidu-19 a evropské země pokračují v uvolňování protikoronavirových opatření.

Aktuálně se děje

18. června 2024 17:36

17. června 2024 18:30

Univerzita nesouhlasí s odložením případu střelby na FF UK

Univerzita Karlova (UK) v pondělí podá stížnost proti policejnímu usnesení o odložení případu tragického prosincového útoku v budově Filozofické fakulty. Při střelbě zemřelo 14 lidí.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy