Novozélandská premiérka Jacinda Ardernová a generální tajemník OSN António Guterres vyjádřili velké znepokojení nad následky sobotní erupce podmořské sopky u souostroví Tonga.
Wellington se snaží obnovit plnou komunikaci s tímto tichomořským státem, uvedla dnes Ardernová, podle které zatím úřady Tongy oficiálně neohlásily žádné škody ani oběti na životech. OSN i Nový Zéland situaci sledují a jsou připraveny pomoci, informují tiskové agentury.
Podmořský vulkán Hunga Tonga - Hunga Ha’apai, který leží asi 65 kilometrů od metropole souostroví, vybuchl v sobotu brzy ráno SEČ. Satelitní snímky ukázaly, jak se nad mořskou hladinou zvedl obrovský oblak popela, páry a sopečných plynů do výšky zhruba 20 kilometrů.
Erupce trvala osm minut a byla natolik hlasitá, že ji jako vzdálený hřmot popsali i obyvatelé na 800 kilometrů vzdáleném Fidži. Sonický třesk zaslechly podle agentury AP také obyvatelé Aljašky. Vlna cunami způsobená výbuchem zasáhla pobřeží Tongy, Fidži nebo Americké Samoy, ale i Japonska, Chile nebo Spojených států. Na mnoha místech způsobila lokální záplavy.
Výbuch sopky zároveň přerušil internetové i telefonické spojení v celé Tonze, a nelze proto jednoduše vyhodnotit škody, které mohla erupce na souostroví napáchat, uvedla Ardernová. "Komunikace s Tongou zůstává velice omezená... (Město) Nuku'alofa zakryla oblaka sopečného prachu, ale jinak je situace klidná a stabilní," řekla. Poškozené jsou podle premiérky zejména lodě a budovy bezprostředně u pobřeží, kvůli spadu sopečného popílku jsou i problémy s pitnou vodou.
O situaci na některých dalších ostrovech se podle Ardernové zatím nic neví, protože se tam nelze s nikým spojit. Kvůli sopečnému prachu zatím nemohlo vzlétnout ani novozélandské monitorovací letadlo, které by mohlo stav posoudit ze vzduchu.
Komunikace se nedaří kvůli nefunkčnímu podmořskému kabelu, webové stránky vládních úřadů jsou stále neaktualizované. Mluvčí australského ministra pro mezinárodní rozvoj a tichomořskou oblast Zeda Seselji agentuře Reuters řekla, že vláda na Tonze dnes zasedla k mimořádnému jednání a kontaktuje své partnery.
"Se znepokojením sleduji situaci na Tonze. Úřady OSN v Tichomoří situaci pozorně sledují a jsou připraveny poskytnout pomoc, pokud o to budou požádány," napsal na twitteru Gutteres.
Souostroví Tonga leží zhruba 1900 kilometrů severně od Nového Zélandu v tektonicky aktivní oblasti na rozmezí dvou litosférických desek. Tvoří je zhruba 170 ostrovů, obydlených je pouze 36 z nich. Tonga má celkem zhruba 107.000 obyvatel.
Témata: sopka Hunga Tonga, Nový Zéland, OSN (Organizace spojených národů)
Související
22. ledna 2022 9:31
17. ledna 2022 16:16
16. ledna 2022 17:04
16. ledna 2022 14:09
15. ledna 2022 22:00