Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

U Tongy vybuchla podmořská sopka, kvůli vlně cunami museli lidé do bezpečí

sopka Hunga Tonga
sopka Hunga Tonga
Foto: NASA/Damien Grouille/Cecile Sabau

Tichomořské souostroví Tonga po mohutném výbuchu podmořského vulkánu vydalo varování před cunami, kvůli vlně vysoké přes jeden metr se museli evakuovat lidé žijící poblíž pobřeží včetně tonžského krále Tupoua VI. Informovaly o tom dnes agentury Reuters a AP. Menší přílivová vlna dorazila i na Americkou Samou, varování vydalo také Fidži, ale i vzdálenější Havajské ostrovy a doporučení k ostražitosti dostali rovněž lidé na západním pobřeží USA.

Podmořská sopka Hunga Tonga - Hunga Ha’apai, která leží asi 65 kilometrů od metropole souostroví, vybuchla v pátek místního času (dnes brzy ráno SEČ), uvedl australský meteorologický úřad. Satelitní snímky ukázaly, jak se nad mořskou hladinou zvedl obrovský, až pět kilometrů široký oblak popela, páry a sopečných plynů do výšky zhruba 20 kilometrů.

Erupce způsobila cunami vysokou 1,2 metru, k pobřeží u hlavního města Nuku'alofa dorazily vlny o výšce přes 80 centimetrů, uvedla agentura Reuters. Moře zaplavilo pobřežní oblasti na hlavním tonžském ostrově Tongatapu, jak ukázaly záběry zveřejněné na sociálních sítích.

Tonga's Hunga Tonga volcano just had one of the most violent volcano eruptions ever captured on satellite. pic.twitter.com/M2D2j52gNn

— US StormWatch (@US_Stormwatch) January 15, 2022

Obyvatelé některých obcí se museli evakuovat do výše položených míst, informace o případných zraněných ani detaily o způsobených škodách ale zatím nejsou k dispozici. Je to částečně způsobeno i výpadky v dodávkách proudu, nefungují ani komunikační linky, stěžují si obyvatelé na sociálních sítích.

Agentura AP s odkazem na místní média uvedla, že konvoj policejních a armádních vozidel pomáhal i s evakuací tonžského krále Tupoua VI., který má sídlo v paláci poblíž pobřeží.

Stay safe everyone ?? pic.twitter.com/OhrrxJmXAW

— Dr Faka’iloatonga Taumoefolau (@sakakimoana) January 15, 2022

Na Americké Samoi byly přílivové vlny po erupci vysoké zhruba 60 centimetrů. Tichomořské středisko pro varování před cunami (PTWC) uvedlo, že na Havajské ostrovy dorazila cunami vysoká od půl metru do 80 centimetrů. "Ulevilo se nám, že nejsou hlášené žádné škody a že záplavy byly jen mírné," uvedlo PTWC s odkazem na situaci na Havaji.

Varování před vlnami a vzestupem hladiny moře vydal dokonce i Nový Zéland vzdálený skoro 2000 kilometrů, upozornění na možné nebezpečí je v platnosti rovněž pro Aljašku a západní pobřeží USA. K pacifickému pobřeží USA by mohly dorazit vlny vysoké asi 30 až 60 centimetrů, odhadla monitorovací služba.

Raining ash and tiny pebbles, darkness blanketing the sky. pic.twitter.com/hAaiWATYKE

— Dr Faka’iloatonga Taumoefolau (@sakakimoana) January 15, 2022

Po erupci se do ovzduší dostalo i velké množství popela, které na Tonze zatmělo oblohu. "Prší popel a drobné kamínky," uvedl jeden z uživatelů twitteru v popisku k fotografiím.

Souostroví Tonga leží zhruba 1900 kilometrů severně od Nového Zélandu v tektonicky aktivní oblasti na rozmezí dvou litosférických desek. Podmořská sopka Hunga Tonga-Hunga Ha'apai tam vybuchla i v roce 2015, několik aerolinek kvůli tomu tehdy muselo rušit lety.

Témata:  sopka Hunga Tonga

Související

Aktuálně se děje

8:25

Tomáš Vartecký se jde léčit. Upřímná zpověď o velkých problémech

Loni to nebyla hudba, čím Tomáš Vartecký plnil stránky médií. A hudba to není ani na začátku letošního roku, kdy na sociálních sítích zveřejnil zásadní oznámení. Vartecký prozradil, že se potýká s velkými problémy, které si vynutily přerušení činnosti. Podle některých médií nastupuje do léčebny. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy