Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Hlavním problémem Tongy po výbuchu sopky je nedostatek pitné vody

Výbuch sopky Hunga Tonga
Výbuch sopky Hunga Tonga
Foto: NOAA (National Oceanic & Atmospheric Administration)

Úřady tichomořského souostroví Tonga poničeného výbuchem sopky, začnou stěhovat lidi z menších ostrůvků, kteří přišli o domovy, na hlavní ostrov Tongatapu. Důvodem je nedostupnost pitné vody na odlehlých ostrovech, zatímco testy ukázaly, že voda na Tongatapu je k pití vhodná.

I když přibývá informací o pohřešovaných, bilance obětí zatím zůstává stejná a hovoří se o třech mrtvých. Výbuch sopky Hunga-Tonga-Hunga-Ha'apai z 15. ledna vyvolal rozsáhlou vlnu cunami, kterou bylo postiženo 84 procent ze 100.000 obyvatel souostroví.

Prioritou je nyní zásobování pitnou vodou. Záchranný tým už jí rozvezl lidem 60.000 litrů. Novozélandská loď s destilačním zařízením na odsolování mořské vody dorazila v pátek a začala s úpravou vody.

Úřad tonžského premiéra rozeslal ostatním zástupcům souostroví pokyn, aby byli lidé, kteří přišli o střechu nad hlavou, svezeni na ostrov Tongatapu. Jak napsala agentura Reuters, mnoho lodí je poničených, takže doprava mezi ostrovy je složitá, domácí lety jsou zatím přerušeny. Kvůli poškozenému podmořskému kabelu je komunikace stále problematická a k dispozici je jen omezené spojení přes satelit a vysílačkami. Na ostrově Nomuka byla zřízena polní nemocnice, protože tamní kliniku smetly vlny.

Dnes byla na několik hodin zprovozněna služba mezinárodního převodu peněz, aby si lidé mohli nakoupit základní zboží.

Stanice BBC přinesla informaci o sedmapadesátiletém muži Lisalaovi Folauovi, který přežil na moři a udržel se na hladině 27 hodin. Viděl blížit se přívalovou vlnu. "Když jsem byl ve vodě, pamatuji si, že jsem šel pod hladinu osmkrát. Moře se mnou točilo a stahovalo mne dolů," řekl. Nakonec se mu podařilo zachytit se plovoucí klády.

"Slyšel jsem, jak na mne z pevniny volá syn, ale neodpovídal jsem, protože jsem nechtěl, aby začal plavat a pokoušel se mne zachránit. Otáčel jsem se i s tím polenem na vodě. A myslel jsem na smrt. Říkal jsem si, že dokud nebudu na břehu, nebudu vědět, jestli jsem živý, nebo mrtvý," popsal situaci Folau.

V pátek vyplula k Tonze největší australská loď jejího námořnictva HMAS Adelaide, která má dorazit v půlce příštího týdne. Na palubě má vrtulníky, které mohou být využity k zásobování menších ostrovů. Dnes dorazilo japonské letadlo s pitnou vodou.

Jak upozornila AFP, předávání humanitární pomoci komplikují striktní sanitární předpisy vydané kvůli koronavirové epidemii. Úřady požadují, aby bylo předávání bezkontaktní a humanitární pracovníci, kteří chtějí pracovat na souostroví, musí nejprve do třítýdenní karantény. Požadavek bezkontaktnosti se zatím daří plnit, palety se zbožím, jež dorazily na letišti, musely zůstat 72 hodin v karanténním prostoru. Jedno letadlo vypravené z Brisbane se muselo za letu vrátit, když se u jednoho člověka na palubě potvrdil pozitivní test na covid-19.

Navzdory velkým škodám chce podle místního novináře Mariana Kupua většina Tonžanů zůstat na souostroví a podílet se na obnově. "Chceme zůstat tady, ve své zemi. Jsme Tonžané, chceme se dát dohromady a jít dál," řekl Kupu, jehož citovala AFP.

Sione Hufanga, který koordinuje pomoc OSN, řekl, že Tonžané budou potřebovat ohromnou podporu, aby čelili tak rozsáhlé katastrofě. Podle odborníků může být Hunga-Tonga-Hunga-Ha'apai aktivní další týdny i měsíce.

Témata:  sopka Hunga Tonga

Související

Aktuálně se děje

8:25

Tomáš Vartecký se jde léčit. Upřímná zpověď o velkých problémech

Loni to nebyla hudba, čím Tomáš Vartecký plnil stránky médií. A hudba to není ani na začátku letošního roku, kdy na sociálních sítích zveřejnil zásadní oznámení. Vartecký prozradil, že se potýká s velkými problémy, které si vynutily přerušení činnosti. Podle některých médií nastupuje do léčebny. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy