Premiérka Jacinda Ardernová podle agentury DPA řekla, že původně byla proti stanovování cíle pro proočkovanost. "Varianta delta nás velmi oslabila, už se nemůžeme držet toho, že pandemii vymýtíme," uvedla šéfka novozélandské vlády. Až se podaří cíle dosáhnout, přejde země ke strategii "minimalizace a ochrany". Do té doby se lidé musejí připravit na to, že i při objevení malého množství případů budou zaváděna přísná opatření jako třeba lokální uzávěry.

Po naočkování 90 procent obyvatel plánuje vláda zavést systém semaforu. Ardernová očkování přirovnává k brnění. "Pomáhá nás udržovat v bezpečí. Chcete mít normální léto, nechte se očkovat. Chcete se nechat ostříhat, nechte se očkovat. Pokud chcete jít do posilovny nebo na nějakou sportovní akci, nechte se očkovat," vzkázala. "Když nebudete naočkovaní, přijdete o spoustu každodenních věcí," cituje Ardernovou portál New Zealand Herald.

DPA uvádí, že k dnešku je plně naočkovaných 68 procent dospělých. Tato země s pěti miliony obyvatel doposud eviduje jen asi 5000 nakažených, 28 pacientů s covidem-19 zemřelo. Nový Zéland dlouho sázel na takzvanou nulovou strategii, ale sama Ardernová nedávno uznala, že při šíření vysoce nakažlivé varianty delta je to sotva proveditelné.

Ve čtvrtek poprvé od začátku pandemie covidu-19 poprvé přibylo více než 100 nakažených. Pozitivní test mělo 102 lidí.