Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nový Zéland začne po více než dvou letech otevírat hranice pro cizince

Nový Zéland
Nový Zéland
Foto: Pixabay

Nový Zéland začne v brzké době otevírat hranice, které byly více než dva roky uzavřené kvůli pandemii nemoci covid-19. Od 12. dubna budou moci do země znovu vstupovat Australané, od 1. května potom cestující z dalších asi 60 zemí, mezi nimiž jsou i Česká republika a Slovensko. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Po příletu nebudou zahraniční návštěvníci nuceni jít do karantény, pro vstup do země budou ale muset být plně očkovaní proti covidu a také budou muset předložit negativní test na koronavirus.

Ostrovní země už láká turisty k návštěvě prostřednictvím propagačních videí na sociálních sítích. "Nemůžeme se dočkat, až vás přivítáme zpátky. Nějakou chvíli to trvalo," stojí v jednom takovém vzkazu.

The return of New Zealand, starting 13 April. We can’t wait to welcome you back to our shores. It’s been a little while, so here’s a round up of what happened last time we were together. #NZWelcomeDay pic.twitter.com/9vHPiuNfdV

— New Zealand ?? (@PureNewZealand) March 16, 2022

Nový Zéland uzavřel hranice v březnu 2020, kdy se ve světě začal šířit nový typ koronaviru. Země byla od té doby prakticky celou dobu izolovaná, s výjimkou krátké doby, kdy povolovala vstup lidí z Austrálie. Nyní smějí na ostrov cestovat pouze občané Nového Zélandu.

Díky přísným opatřením a izolaci země od okolí se Novému Zélandu dlouho dařilo držet počet nákaz koronavirem na velmi nízké úrovni, v poslední době ale počet případů stoupá. V uplynulém týdnu přibývalo v této pětimilionové zemi denně kolem 15.000 nakažených. Na ostrově se šíří koronavirová varianta omikron, která je vysoce nakažlivá, ale zároveň méně nebezpečná než předchozí varianty. Nový Zéland má rovněž vysokou proočkovanost, plně očkováno je 81 procent obyvatel.

Přísná opatření, včetně očkovací povinnosti pro některé profese, vyvolala i na Novém Zélandu protestní akce. Na mnoha místech na ostrově nadále platí povinnost nosit roušky a je omezeno shromažďování.

Od začátku pandemie Nový Zéland zaregistroval 399.344 infekcí a 102 úmrtí pacientů s koronavirem, uvádí americká Univerzita Johnse Hopkinse, která pandemii covidu-19 monitoruje celosvětově.

Témata:  Nový Zéland

Aktuálně se děje

18. června 2024 17:36

17. června 2024 20:14

Stoltenberg eskaluje napětí, reaguje Kreml na slova šéfa NATO

Rusko vnímá nejnovější vyjádření šéfa NATO Jense Stoltenberga jako další eskalaci napětí. Generální tajemník aliance v rozhovoru uvedl, že členské země bloku jednají v reakci na rostoucí hrozbu ze strany Ruska a Číny o možném uvedení dalších jaderných zbraní do stavu pohotovosti. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy