Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nový Zéland sužují přívalové deště, úřady vyhlásily stav nouze

Nový Zéland
Nový Zéland
Foto: Pixabay

Po mohutných deštích dnes zůstává velká část největšího novozélandského města Aucklandu pod vodou. Místy spadlo za necelý den 80 procent srážek obvyklých pro celé léto, úřady vyhlásily stav nouze, píše server New Zeland Herald. Kvůli nepřízni počasí aerolinky zrušily část letů a nebude se konat ani dnešní plánovaný koncert britského hudebníka Eltona Johna, píše agentura DPA.

Ve městech Auckland a Kumeu za 15 hodin spadlo 166 milimetrů srážek, což je úhrn obvyklý pro 80 procent celé právě probíhající letní sezóny, uvedl na twitteru novozélandský meteorologický úřad. Jen o něco méně deštivé je počasí ve městě Albany. Úřad zveřejnil i video, na němž kameru bičují přívaly vody a vítr.

V Aucklandu zůstává stát voda v ulicích, auta jsou zaplavená a zablokovaná na silnicích, včetně hlavních tahů. V některých částech Aucklandu byla přerušena dodávka elektřiny. Tísňová linka už přijala přes 1500 hovorů a záchranáři vyzvali obyvatele, aby volali jen v opravdu nezbytných případech a neblokovali telefony. Úřady upozornily obyvatele ohrožených čtvrtí, aby se připravili na evakuaci, píše AP.

"V regionu došlo k rozsáhlým škodám způsobeným povodněmi a přívalovými dešti, hlášeny jsou i sesuvy půdy a záplavy. Infrastruktura i záchranné služby byly zahlceny řešením dopadů bouře. Vyhlášení stavu místní nouze vstupuje v platnost okamžitě a vyprší za sedm dní," uvedl starosta Aucklandu Wayne Brown.

Plánovaný koncert Eltona Johna na stadionu Mount Smart, kterého se mělo zúčastnit 40.000 fanoušků, byl z bezpečnostních důvodů zrušen.

Voda stojí i na letišti, které proto pozastavilo provoz. Na sociálních sítích jsou videa lidí, kteří se po kolena ve vodě brodí okolím letiště se zavazadly naloženými na vozících. Voda je také uvnitř letištního terminálu.

Témata:  Nový Zéland

Související

Aktuálně se děje

24. července 2024 16:30

Scholz promluvil o opětovné kandidatuře na kancléře

Německý kancléř Olaf Scholz, člen Sociálnědemokratické strany Německa (SPD), oznámil na tiskové konferenci, že se znovu plánuje ucházet o post předsedy německé vlády. Potvrdil to podle agentury Bloomberg krátce po oznámení termínu příštích voleb do Spolkového sněmu, které proběhnou 28. září 2025.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy