Ve městech Auckland a Kumeu za 15 hodin spadlo 166 milimetrů srážek, což je úhrn obvyklý pro 80 procent celé právě probíhající letní sezóny, uvedl na twitteru novozélandský meteorologický úřad. Jen o něco méně deštivé je počasí ve městě Albany. Úřad zveřejnil i video, na němž kameru bičují přívaly vody a vítr.

V Aucklandu zůstává stát voda v ulicích, auta jsou zaplavená a zablokovaná na silnicích, včetně hlavních tahů. V některých částech Aucklandu byla přerušena dodávka elektřiny. Tísňová linka už přijala přes 1500 hovorů a záchranáři vyzvali obyvatele, aby volali jen v opravdu nezbytných případech a neblokovali telefony. Úřady upozornily obyvatele ohrožených čtvrtí, aby se připravili na evakuaci, píše AP.

"V regionu došlo k rozsáhlým škodám způsobeným povodněmi a přívalovými dešti, hlášeny jsou i sesuvy půdy a záplavy. Infrastruktura i záchranné služby byly zahlceny řešením dopadů bouře. Vyhlášení stavu místní nouze vstupuje v platnost okamžitě a vyprší za sedm dní," uvedl starosta Aucklandu Wayne Brown.

Plánovaný koncert Eltona Johna na stadionu Mount Smart, kterého se mělo zúčastnit 40.000 fanoušků, byl z bezpečnostních důvodů zrušen.

Voda stojí i na letišti, které proto pozastavilo provoz. Na sociálních sítích jsou videa lidí, kteří se po kolena ve vodě brodí okolím letiště se zavazadly naloženými na vozících. Voda je také uvnitř letištního terminálu.

reklama