reklama

Ve městech Auckland a Kumeu za 15 hodin spadlo 166 milimetrů srážek, což je úhrn obvyklý pro 80 procent celé právě probíhající letní sezóny, uvedl na twitteru novozélandský meteorologický úřad. Jen o něco méně deštivé je počasí ve městě Albany. Úřad zveřejnil i video, na němž kameru bičují přívaly vody a vítr.

V Aucklandu zůstává stát voda v ulicích, auta jsou zaplavená a zablokovaná na silnicích, včetně hlavních tahů. V některých částech Aucklandu byla přerušena dodávka elektřiny. Tísňová linka už přijala přes 1500 hovorů a záchranáři vyzvali obyvatele, aby volali jen v opravdu nezbytných případech a neblokovali telefony. Úřady upozornily obyvatele ohrožených čtvrtí, aby se připravili na evakuaci, píše AP.

"V regionu došlo k rozsáhlým škodám způsobeným povodněmi a přívalovými dešti, hlášeny jsou i sesuvy půdy a záplavy. Infrastruktura i záchranné služby byly zahlceny řešením dopadů bouře. Vyhlášení stavu místní nouze vstupuje v platnost okamžitě a vyprší za sedm dní," uvedl starosta Aucklandu Wayne Brown.

Plánovaný koncert Eltona Johna na stadionu Mount Smart, kterého se mělo zúčastnit 40.000 fanoušků, byl z bezpečnostních důvodů zrušen.

Voda stojí i na letišti, které proto pozastavilo provoz. Na sociálních sítích jsou videa lidí, kteří se po kolena ve vodě brodí okolím letiště se zavazadly naloženými na vozících. Voda je také uvnitř letištního terminálu.