Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nový Zéland znovu plně otevřel hranice po dlouhé covidové uzávěře

Nový Zéland
Nový Zéland
Foto: Pixabay

Hranice Nového Zélandu se dnes po dlouhé uzávěře znovu plně otevřely. Vláda omezila vstup osob v březnu 2020 kvůli covidové pandemii. Většina návštěvníků vstupujících na novozélandské území sice bude muset být i nadále plně očkována, cestovatelé ale nemusí po příjezdu do karantény.

U břehů Nového Zélandu také již mohou kotvit turistické výletní lodě i zahraniční jachty. Novozélandská premiérka Jacinda Ardernová označila znovuotevření země za úžasný okamžik a dodala, že se musí k tomuto kroku přistupovat opatrně, uvádí web BBC.

Nový Zéland oznámil plán postupného znovuotevření v únoru. V první vlně umožnil očkovaným občanům návrat z Austrálie, v březnu se mohli vrátit do země i ti, kteří pobývali v jiných zemích. V květnu začal ostrovní stát přijímat turisty z více než 50 zemí, včetně Česka.

Přísná a dlouhotrvající omezení cestování měla výrazný dopad na ekonomiku země, nejvíce byl zasažen cestovní ruch. Za roční období do března 2021 klesl podíl cestovního ruchu na HDP země na 2,9 procenta z 5,5 procenta v předchozím roce.

Mezinárodní cestovní ruch se podle oficiálních údajů propadl o 91,5 procenta, tedy z 16,2 miliardy novozélandských dolarů (244 miliard korun) na 1,5 miliardy novozélandských dolarů (22,8 miliardy korun). Počet osob přímo zaměstnaných v cestovním ruchu se v tomto období rovněž snížil o více než 72.000.

Témata:  Nový Zéland

Aktuálně se děje

16. června 2024 18:01

Pellegrini přijede do Česka. Návštěva má být symbolem usmíření

Nový slovenský prezident Peter Pellegrini v diskusním pořadu veřejnoprávní televize RTVS prozradil, že český protějšek Petr Pavel vnímá blížící se Pellegriniho návštěvu Česka jako možná symbol usmířen mezi oběma zeměmi po březnovém přerušení mezivládních konzultací. Pellegrini dorazí do Prahy 26. června. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy