U břehů Nového Zélandu také již mohou kotvit turistické výletní lodě i zahraniční jachty. Novozélandská premiérka Jacinda Ardernová označila znovuotevření země za úžasný okamžik a dodala, že se musí k tomuto kroku přistupovat opatrně, uvádí web BBC.

Nový Zéland oznámil plán postupného znovuotevření v únoru. V první vlně umožnil očkovaným občanům návrat z Austrálie, v březnu se mohli vrátit do země i ti, kteří pobývali v jiných zemích. V květnu začal ostrovní stát přijímat turisty z více než 50 zemí, včetně Česka.

Přísná a dlouhotrvající omezení cestování měla výrazný dopad na ekonomiku země, nejvíce byl zasažen cestovní ruch. Za roční období do března 2021 klesl podíl cestovního ruchu na HDP země na 2,9 procenta z 5,5 procenta v předchozím roce.

Mezinárodní cestovní ruch se podle oficiálních údajů propadl o 91,5 procenta, tedy z 16,2 miliardy novozélandských dolarů (244 miliard korun) na 1,5 miliardy novozélandských dolarů (22,8 miliardy korun). Počet osob přímo zaměstnaných v cestovním ruchu se v tomto období rovněž snížil o více než 72.000.