Policie uvedla, že nejprve obdržela zprávy o osobě se zbraní na staveništi. Následně se z místa ozvala střelba. Strážci zákona se s útočníkem pokusili spojit, zazněly ale další výstřely. Krátce poté byl muž nalezen mrtev. I po incidentu byla patrná značná přítomnost policie v centru Aucklandu, informovala BBC.

Novozélandský premiér Chris Hipkins uvedl, že zřejmě nešlo o teroristický útok. Politický nebo ideologický motiv útoku zatím také není znám. Politik ujistil občany, že jim nehrozí žádné další nebezpečí. Útočník byl podle něj vyzbrojen brokovnicí. Premiér poděkoval "hrdinným mužům a ženám" z novozélandské policie, kteří proti muži zasáhli.

Nový Zéland od čtvrtka spolupořádá s Austrálii deváté mistrovství světa žen ve fotbale. Hipkins potvrdil, že turnaj bude zahájen podle harmonogramu. Úvodní utkání odehraje domácí tým proti Norsku na stadionu Eden Park v Aucklandu.

Starosta města Wayne Brown ujistil, že všichni zaměstnanci pořádající FIFA jsou v pořádku. Světová fotbalová federace vyjádřila upřímnou soustrast rodinám obětí a dodala, že je v kontaktu s místními úřady.