Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nový Zéland se po roce otevře přistěhovalcům, covid už polevil

Nový Zéland
Nový Zéland
Foto: Pixabay

Nový Zéland dnes oznámil, že po téměř roce opět začne přijímat přistěhovalce, první se do země dostanou už tento měsíc. Ostrovní stát zavřel své hranice, aby se chránil před epidemií koronaviru, která jej nakonec zasáhla jen velmi mírně. V zemi se čtyřmi miliony obyvatel se celkem nakazily jen necelé dva tisíce lidí, zemřelo jich 25, napsala agentura Reuters.

"Se zavedenými zdravotními postupy a bezpečnými cestami jsme připraveni přivítat malé skupiny uprchlických rodin jako obyvatele Nového Zélandu, v zemi, kde začnou svůj nový život," uvedla Fiona Whiteridgeová z úřadu pro imigraci.

Skupina 35 migrantů přijede už v únoru, do konce června země čeká přibližně 210 uprchlíků. Po příjezdu všichni musí do čtrnáctidenní karantény ve státem vybraném zařízení.

Vláda premiérky Jacindy Ardernové v prvním funkčním období zvýšila limit pro počet přistěhovalců z 1000 na 1500 s platností od července 2020. Příchody do země byly ale zcela zastaveny v březnu 2020 se začátkem pandemie. Právo přistěhovat se do země měla za poslední rok jen hrstka opravdu závažných případů.

Témata:  Nový Zéland

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.