S odkazem na australské ministerstvo turismu o tom píše agentura Reuters.

"Obnovení bezkaranténního cestování z Nového Zélandu do Austrálie je dalším důležitým krokem na naší cestě k zotavení," uvedl australský ministr turismu Dan Tehan.

Austrálie uzavřela své hranice na začátku pandemie covidu-19. Vstup do země umožnila pouze omezenému počtu občanů a lidí s trvalým pobytem. Po návratu ze zahraničí museli tito lidé na vlastní náklady podstoupit dvoutýdenní karanténu v hotelu.

Proti covidu-19 bylo v Novém Jižním Walesu, Viktorii a Canbeře naočkováno více než 80 procent obyvatel starších 16 let, což úřady stanovily jako hranici pro obnovení cestování do zahraničí.

Přestože australské cestovní kanceláře a letecké společnosti hlásí, že poptávka po jejich službách výrazně vzrostla, průzkum veřejného mínění z minulého týdne naznačuje, že se mnoho Australanů zatím cestovat nechystá. Pole průzkumu neziskové organizace CHOICE jen 23 procent Australanů nemá obavy z plánování cesty do zahraničí v nadcházejícím roce.

Austrálie za poslední den zaznamenala více než 1200 nově potvrzených případů nákazy koronavirem. Nemoci covid-19 v zemi s 26 miliony obyvateli podlehlo dalších 13 lidí.

Donedávna v Sydney a Melbourne kvůli rozšíření varianty delta platily přísné uzávěry. Země je na tom ale stále mnohem lépe než další vyspělé ekonomiky. Od začátku pandemie se nákaza koronavirem v Autrálii prokázala u více než 170.500 lidí, z nichž 1735 zemřelo. Plně naočkováno proti covidu-19 bylo skoro 77 procent Australanů a více než 88 procent obdrželo alespoň první dávku.