Město Camden v americkém státě New Jersey nechalo v noci z jednoho ze svých parků odstranit sochu Kryštofa Kolumba. Italský mořeplavec je zejména potomky původních obyvatel Spojených států považován za symbol kolonizace a genocidy a jeho sochy se v posledních dnech v různých koutech Spojených států staly terčem vandalů. Ta v Camdenu podle vedení města dlouhodobě vyvolávala napětí a "působila bolest" místním obyvatelům.
Kontroverze kolem soch Kolumba pramení z vlny manifestací proti rasové nespravedlnosti, která se vzedmula po zabití neozbrojeného černocha George Floyda při zatýkání v Minneapolisu. Nejsilnější americké protesty za poslední desítky let také oživily debaty o památnících připomínajících Konfederované státy americké, které v 19. století usilovaly o zachování otroctví. Několik takovýchto pomníků bylo od začátku protestů na jihozápadě USA odstraněno a demonstranti následně poničili či strhli sochy Kolumba na Floridě, ve Virginii či v Minnesotě.
Z parku Farnham Park v Camdenu socha věhlasného mořeplavce podle záběrů lokálních televizních stanic zmizela ve čtvrtek večer. Město ji v prohlášení označilo za "kontroverzní symbol", který "dlouho působil bolest členům místní komunity". Camden zároveň podle radnice potřebuje "plán pro přezkoumání těchto přežitých symbolů rasové rozdělenosti a nespravedlnosti".
Proti oslavování Kolumba dlouhodobě vystupují američtí indiáni, podle nichž je kolonizátor zodpovědný za vyvražďování a vykořisťování původních národů Severní Ameriky. K těmto hlasům se nyní připojují účastníci demonstrací spojených s Floydovou smrtí. Agentura AP poznamenává, že většina z asi 75.000 obyvatel Camdenu je nebělošská.
Proti odstraňování Kolumbových památníků se naopak ve čtvrtek vyjádřil guvernér státu New York Andrew Cuomo. "Chápu emoce kolem Kryštofa Kolumba a některých jeho činů, které by nikdo nemohl podporovat," řekl při tiskové konferenci. Sochy mořeplavce by se ale podle něj v New Yorku rozhodně neměly strhávat. "Socha začala postupem času ztělesňovat a znázorňovat uznání pro přínos Italoameričanů v New Yorku," řekl Cuomo, který má sám italské kořeny.
Městská rada Hamiltonu na Novém Zélandu nechala dnes ráno odstranit sochu britského velitele z 19. století, po němž je toto město pojmenované. Oznámila to agentura AFP s tím, že Hamilton postupuje jako mnoho měst na světě, která se rozhodla znovu přezkoumat své historické a koloniální dědictví.
Jeřáb za potlesku hloučku diváků odstranil bronzový pomník kapitána Johna Fanea Charlese Hamiltona, jak požadovaly maorské organizace, zatímco protirasistické spolky hrozily zničením díla. Městská rada uznala, že toto odstranění sochy je součástí snahy zbavit veřejný prostor prvků kontroverzního dědictví.
Tyty snahy i jinde ve světě urychlilo protirasistické hnutí, které ve Spojených státech a pak i v jiných zemích vyvolala smrt černocha George Floyda při zatýkání bělošským policistou, připomněla AFP.
"Stále více lidí vnímá tuto (Hamiltonovu) sochu jako osobní a kulturní urážku," řekla starostka Paula Southgateová. "Nemůžeme a neměli bychom ignorovat, co se děje po celém světě. V době, kdy se snažíme podporovat toleranci a porozumění, si nemyslím, že tato socha pomáhá spojovat lidi," řekla.
Hamilton byl velitelem britské lodi a bojoval s domorodými Maory, kteří bránili své území před britskou koloniální expanzí v 19. století. Byl zabit v jedné bitvě v roce 1864.
O odstranění sochy nyní požádal maorský kmen Waikato-Tainui. Demontranti proti rasismu hrozili, že tuto sochu o víkendu zničí. Maorský aktivista Taitimu Maipi označil kapitána Hamiltona za vraha. "Jak máme akceptovat, že je považován za hrdinu, když tato příšera sváděla bitvy?" řekl listu Waikato Times.
Kmen Waikato-Tainui, který přísahal, že sochu odstraní, hodlá jednat s městskou radou o dalších krocích ohledně dědictví koloniální éry. Zejména jde o myšlenku dát městu jeho maorské jméno Kirikiriroa.
Na místě dnešního města Hamilton, které je i rodištěm nynější novozélandské premiérky, se původně nacházelo několik maorských vesnic, včetně Kirikiriroa, což podle dostupných údajů znamená "Dlouhý úsek štěrku".
Témata: sochy, Kryštof Kolumbus, USA, Nový Zéland
Související
15. října 2020 9:39
12. října 2020 13:52
22. června 2020 8:33
18. června 2020 9:06
14. června 2020 11:08
11. června 2020 14:36