reklama

Churchillova socha stojí na náměstí pojmenovaném po tomto britském politikovi. "Případ je prověřován pro podezření ze spáchání trestného činu poškození cizí věci. Předběžná škoda byla vyčíslena na částku přesahující jeden tisíc korun," uvedl mluvčí na twitteru. Už dříve ČTK řekl, že paragraf o poškození cizí věci zahrnuje právě i sprejerství.

Churchillova socha patří Praze 3. Radnice původně škodu vyčíslila nižší než 1000 korun, jde podle ní o "obyčejné vandalství". Na místo dopoledne vyjel její tým zaměřený na umývání sprejerských nápisů, před 12:30 byl podle mluvčí radnice Lucie Bukovanské nápis odstraněn. "Na náměstí sochu rozhodně necháme, i kdybychom ji měli mýt do zblbnutí," komentoval událost starosta třetí městské části Jiří Ptáček (TOP 09).

Fotografie s popsaným podstavcem sochy se dnes objevily na sociálních sítích. Na podstavci byl také nápis Black lives matter (Na životech černochů záleží), který zřejmě odkazoval ke smrti Floyda z 25. května v Minneapolisu. Floyd zemřel při zásahu bělošského policisty, který mu takřka devět minut klečel na krku. Policista čelí obvinění z vraždy, jeho tři kolegové podle prokuratury napomohli vraždě tím, že ho nezastavili.

Floydova smrt vyvolala v USA mnoho let nevídanou vlnu demonstrací proti rasové nerovnosti a policejní brutalitě, protesty v mnoha městech přerostly v násilnosti. V Praze na Staroměstském náměstí minulou sobotu protestovaly proti policejnímu násilí a rasismu v USA i v dalších zemích zhruba tři stovky převážně mladých cizinců.

Nápis "Churchill byl rasista" někdo minulou neděli nastříkal na jeho sochu před sídlem britského parlamentu v Londýně. Churchill zastával podle agentury Reuters rasistické a antisemitské názory a kritici ho obviňují, že odepřel dodávky potravin Indii za hladomoru v roce 1943, který zabil více než dva miliony lidí. V anglickém přístavním městě Bristol v neděli lidé protestující proti rasismu strhli a hodili do vody sochu Edwarda Colstona, který v 17. století vydělal jmění na obchodu se západoafrickými otroky.

Cílem sprejerských útoků byla v poslední době v Praze zejména socha sovětského maršála Ivana Koněva na náměstí Interbrigády v Praze 6. Tamní radnice sochu vojevůdce, který se podílel na osvobození Prahy od nacistů, ale i na krvavém potlačení protikomunistického povstání v Maďarsku v roce 1956, nechala loni v létě zakrýt plachtou a počátkem letošního dubna odstranit. Ruská diplomacie proti tomu protestuje.