Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Uganda se přidala k hnutí proti rasismu: Pryč se jmény krutých kolonizátorů

Black lives matter
Black lives matter
Foto: Pixabay

Tisíce lidí podepsaly petici za přejmenování místních názvů připomínajících v ugandské metropoli Kampale i v dalších městech v zemi představitele z koloniálních dob.

Uganda se tak připojila ke světovému hnutí proti rasismu, informuje Thomson Reuters Foundation.

Petice umístěná na serveru Change.org nasbírala za necelých deset dní téměř 5000 podpisů. "Běžní Uganďané si ani neuvědomují, že historie, kterou se učí ve škole, je přikrášlená," prohlásil dle Reuters iniciátor petice. Podle něj odstranění viditelných připomínek koloniální nadvlády z veřejného prostoru je pro překonání koloniálního období klíčové.

Petice požaduje odstranění názvů připomínajících koloniální a armádní představitele, jako byli Henry Colville, Fredrick Lugard, příslušníci jednotek "King's African Rifles", generál De Winton nebo plukovník Ternan, kteří se "v dobách nadvlády britského impéria v Ugandě podíleli na zločinech včetně plenění, znásilňování a vraždění".

Petice dále uvádí, že události, které následovaly po nedávném hanebném usmrcení George Floyda v USA, demonstrují potřebu vzdorovat všem formám nespravedlnosti a diskriminaci. "Nyní je vhodná doba na to, abychom zúčtovali se svojí historií, přiznali spáchané zločiny a připomněli hrdiny a hrdinky zosobňující hodnoty, jako jsou svoboda, důstojnost, mír a svoboda," píše se v petici.

Celosvětové protesty proti rasismu a policejní brutalitě nalezly odezvu po celé Africe. V Keni, Ghaně a Jihoafrické republice se konaly v souvislosti s Floydovou smrtí protesty v ulicích. Představitelé všech 54 afrických států se minulý týden obrátili na Radu OSN pro lidská práva (UNHRC) prostřednictvím dopisu, ve kterém požadují zahájení diskuzí o rasismu a počínání policie. Na fóru UNHRC ve středu vystoupil jménem všech afrických zemí velvyslanec Středoafrické republiky, který vyzval vlády, aby v boji s rasismem přijaly systematická opatření.

Témata:  Uganda Black lives matter rasismus sochy

Související

Aktuálně se děje

11:50

Leoš Mareš terčem Jana Krause. Schytal to za vizáž i pěvecké výkony

Do výročního dílu Show Jana Krause k dvaceti letům pořadu na televizní obrazovce přijal pozvání i Leoš Mareš. A je otázkou, zdali toho zpětně nelituje. Kraus, který nikdy neměl problém říkat věci narovinu, se do něj opřel hned několikrát. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.