reklama

Uganda se nyní potýká s druhou vlnou koronavirové nákazy. Podobně jako další africké státy ji první vlna tolik nezasáhla. Minulý měsíc však ve východoafrické zemi nových případů koronaviru prudce přibylo a tamní úřady potvrdily, že se tam objevila nakažlivější mutace koronaviru, která byla poprvé odhalena v Indii.

"Země zaznamenala agresivnější a trvalejší růst pandemie covidu-19," uvedl Museveni v televizním projevu.

Dodal, že denní počty nově nakažených nyní přesáhly 1700, ačkoliv ještě před třemi týdny denně přibývalo méně než 100 infikovaných.

"Zažíváme velmi vysokou míru hospitalizací a úmrtí pacientů s covidem-19 všech věkových kategorií," řekl prezident.

S cílem zpomalit šíření nákazy prezident zakázal pohyb veřejných i soukromých vozidel s výjimkou vozů přepravujících pacienty a těch, která používají klíčoví pracovníci, jako jsou například zdravotníci.

Noční zákaz vycházení, který původně platil od 21:00, bude začínat už o dvě hodiny dříve. Zároveň se zavřou obchodní centra, kostely a stadiony, kde je velká koncentrace lidí.

Uganda, která má zhruba 44 milionů obyvatel, od začátku pandemie zaznamenala 68.778 případů koronavirové nákazy a 542 lidí tam na nemoc covid-19 zemřelo.

V uplynulých dvou týdnech podle místních médií státní a soukromá zdravotnická zařízení v Ugandě čelila velkému náporu covidových pacientů. Některé kliniky tak byly nuceny pacienty odmítat, zatímco jiné se potýkaly s nedostatkem kyslíkových lahví.

reklama