Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Pytláci zabili samce gorily horské, hrozí jim doživotí

Věznice
Věznice
Foto: Pixabay

Pytláci v ugandském národním parku zabili samce gorily horské Rafikiho, kterému bylo asi 25 let a byl vůdce gorilí skupiny, uvedl dnes server BBC. Zatčeni byli kvůli tomu čtyři muži, kterým hrozí pokuta v přepočtu 128 milionů korun, nebo doživotní vězení za zabití ohroženého druhu.

Stříbrohřbetý Rafiki žil v národním parku Bwindi Impenetrable na jihozápadě Ugandy a byl vůdcem 17členné skupiny goril horských, která byla uvyklá kontaktu s lidmi. "Smrtí Rafikiho skupina přichází o svoji stabilitu a je možné, že se rozpadne," sdělil BBC Bashir Hangi z Ugandského úřadu pro divokou faunu a floru (UWA).

"Je možné, že Rafikiho místo zaujme divoký samec zvenčí," dodal Hangi. Pokud by se tak stalo, společenství by začalo odmítat kontakt s lidmi, což by mělo dopad na místní turismus.

Pozorování goril je velké turistické lákadlo a organizace UWA na příjmech z cestovního ruchu závisí. Rafiki byl mezi cestovateli velmi oblíbený.

Gorily horské žijí pouze na území Ugandy, Rwandy a Konga, jejich populace čítá jen něco přes 1000 jedinců. Mezinárodní svaz ochrany přírody (IUCN) přesto v roce 2018 odstranil tento druh ze seznamu kriticky ohrožených druhů díky tomu, že se začaly projevovat snahy ochránců přírody a jedinců gorily horské začalo přibývat.

Rafiki se začal pohřešovat 1. června a jeho tělo bylo objeveno následující den. Pracovníci UWA šli po stopách domnělého pachatele, jehož nakonec dostihli v jeho vesnici i s loveckým náčiním. Muž přiznal, že společně se třemi dalšími pytláky lovil v parku menší zvířata a Rafikiho zabil v sebeobraně poté, co ho gorilí samec napadl. Všichni čtyři muži budou nejspíš odsouzeni podle zákona o ochraně přírody z minulého roku.

Témata:  pytláctví Uganda opice zvířata

Související

Aktuálně se děje

21. dubna 2025 15:10

21. dubna 2025 14:42

Papež František zemřel, co bude dál? Po pohřbu zasedne konkláve

Smrt papeže Františka představuje nejen bolestnou ztrátu pro více než miliardu katolíků po celém světě, ale i okamžik, kdy se římskokatolická církev obrací ke svým hluboce zakořeněným tradicím. František se však ještě za svého života rozhodl mnohé z těchto zvyklostí pozměnit, a to ve snaze přivést církev blíže obyčejným lidem. Jeho pohřeb se tak nese v duchu jednoduchosti, pokory a odmítnutí pompéznosti, která byla s pohřby papežů dlouhá staletí spojována.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Papež František

Truchlí nejen věřící. Smrt papeže Františka je rána pro boj s extrémním počasím

Úmrtí papeže Františka je nejen ztráta pro katolickou církev, ale také pro celosvětové ekologické a sociální hnutí. Tento argentinský jezuita a první papež z Latinské Ameriky se totiž stal klíčovou postavou boje za klimatickou spravedlnost. Jeho vliv na globální debatu o ochraně životního prostředí byl natolik výrazný, že ho jako hlavního inspirátora označuje většina nábožensky motivovaných klimatických aktivistů.