Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Masakr slonů: Pytláci povraždili desítky zvířat, ochranáři jsou v šoku

Sloni, ilustrační fotografie
Sloni, ilustrační fotografie
Foto: Pixmac

Gaborone - Nejvíce slonů žije v Botswaně a místní úřady byly dlouhá léta známy svým nekompromisním přístupem k pytlákům. Dnes svět obletěla šokující zpráva. Organizace Sloni bez hranic (EWB) při leteckém průzkumu objevila na 90 zabitých chobotnatců.

Většina z 87 chobotnatců byla zabita během posledních několika týdnů.

Doposud EWB registrovala ojedinělé případy zabíjení slonů v Botswaně, k nimž docházelo spíše v hraničních oblastech, kam pronikali pytláci ze zahraničí.

Nejnovější masakr se ale odehrál ve vnitrozemí poblíž turisty vyhledávané rezervace v deltě řeky Okavango. Jednou z možných příčin je skutečnost, že úřady rozhodly o odzbrojení speciální vládní jednotky určené k potírání pytláků. Tento krok nařídil nový prezident Mokgweetsi Masisi měsíc po svém dubnovém uvedení do úřadu, aniž by ho veřejně zdůvodnil.

"Jsem šokován, jsem absolutně ohromen. Toto měřítko pytlačení slonů je zdaleka největší, které jsem dosud v Africe viděl nebo o něm četl," řekl BBC Mike Chase ze zmíněné organizace. Množství slonů zabitých pytláky během krátké doby více než dvojnásobně překračuje dosud registrované případy.

Témata:  sloni pytláctví Botswana

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.