reklama

Informaci o aukci otiskl státní list New Era, podle nějž slonů v Namibii přibývá stejně jako jejich konfliktů s lidmi. "Vzhledem k suchu a zvyšujícímu se počtu slonů provázenému jejich konflikty s lidmi jsme nuceni jejich stav zredukovat," stojí v inzerci.

Nabídky mohou podávat místní občané i cizinci do 29. ledna. Musí ale splnit podmínky, k nimž patří důkaz, že mohou zvíře umístit do karantény a že mají k dispozici vhodné zařízení, v němž bude slon žít. Cizinci pak musejí předložit souhlas úřadů svých zemí k dovozu zvířete.

Namibie tímto způsobem řešila problémy se suchem i loni, kdy prodala až 1000 divokých zvířat, jimž hrozila smrt hladem. Kromě slonů se loni prodávali i buvoli, žirafy nebo gazely. Jihoafrická země tak mohla investovat 1,1 milionu dolarů (24 milionů korun) na ochranu přírody.

V Namibii žilo v roce 1995 asi 7500 slonů, loni už 24.000. Země se snaží zachovat vyrovnaný stav vzácných druhů, k nimž sloni patří stejně jako nosorožci. Loni ale Namibie oznámila, že hodlá vypovědět dodržování pravidel o obchodování s ohroženými druhy. Reagovala tak na rozhodnutí zemí z Úmluvy o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a rostlin (CITES), které odmítly uvolnit omezení pro lov a vývoz nosorožců. Namibie chce rozšířit vývoz i lov zvířat pro trofeje. Získá tak prý peníze, které použije na ochranu ohrožených druhů.

Na nedostatek pastvin reagovala už v říjnu prodejem 100 buvolů z přírodního parku Waterberg. Země čelí nejhoršímu suchu za poslední století.