Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Namibie prodá v aukci 170 slonů, nabídky lze podávat do konce ledna

Sloni, ilustrační fotografie
Sloni, ilustrační fotografie
Foto: Pixmac

Namibie vyhlásila aukční prodej 170 slonů. Vede ji k tomu katastrofální sucho, které ohrožuje sloní stáda. Oznámilo to tento týden namibijské ministerstvo životního prostředí.

Informaci o aukci otiskl státní list New Era, podle nějž slonů v Namibii přibývá stejně jako jejich konfliktů s lidmi. "Vzhledem k suchu a zvyšujícímu se počtu slonů provázenému jejich konflikty s lidmi jsme nuceni jejich stav zredukovat," stojí v inzerci.

Nabídky mohou podávat místní občané i cizinci do 29. ledna. Musí ale splnit podmínky, k nimž patří důkaz, že mohou zvíře umístit do karantény a že mají k dispozici vhodné zařízení, v němž bude slon žít. Cizinci pak musejí předložit souhlas úřadů svých zemí k dovozu zvířete.

Namibie tímto způsobem řešila problémy se suchem i loni, kdy prodala až 1000 divokých zvířat, jimž hrozila smrt hladem. Kromě slonů se loni prodávali i buvoli, žirafy nebo gazely. Jihoafrická země tak mohla investovat 1,1 milionu dolarů (24 milionů korun) na ochranu přírody.

V Namibii žilo v roce 1995 asi 7500 slonů, loni už 24.000. Země se snaží zachovat vyrovnaný stav vzácných druhů, k nimž sloni patří stejně jako nosorožci. Loni ale Namibie oznámila, že hodlá vypovědět dodržování pravidel o obchodování s ohroženými druhy. Reagovala tak na rozhodnutí zemí z Úmluvy o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a rostlin (CITES), které odmítly uvolnit omezení pro lov a vývoz nosorožců. Namibie chce rozšířit vývoz i lov zvířat pro trofeje. Získá tak prý peníze, které použije na ochranu ohrožených druhů.

Na nedostatek pastvin reagovala už v říjnu prodejem 100 buvolů z přírodního parku Waterberg. Země čelí nejhoršímu suchu za poslední století.

Témata:  sloni Namibie zvířata aukce Afrika

Související

Aktuálně se děje

21. dubna 2025 15:10

21. dubna 2025 14:31

Extrémní počasí už není priorita? Boj s ním EU odkládá

Evropská komise odkládá zveřejnění svého klimatického cíle pro rok 2040, původně plánovaného na první čtvrtletí letošního roku. Podle komisaře pro klima Wopkeho Hoekstry je důvodem potřeba získat širší politickou podporu pro ambiciózní plán na snížení emisí skleníkových plynů o 90 % oproti roku 1990.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Papež František

Truchlí nejen věřící. Smrt papeže Františka je rána pro boj s extrémním počasím

Úmrtí papeže Františka je nejen ztráta pro katolickou církev, ale také pro celosvětové ekologické a sociální hnutí. Tento argentinský jezuita a první papež z Latinské Ameriky se totiž stal klíčovou postavou boje za klimatickou spravedlnost. Jeho vliv na globální debatu o ochraně životního prostředí byl natolik výrazný, že ho jako hlavního inspirátora označuje většina nábožensky motivovaných klimatických aktivistů.