Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Pyláci si v Africe našli novou kořist: Začali ve velkém vybíjet hrochy

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Johannesburg - Po slonech a nosorožcích se pytláci v Africe zaměřili na hrochy. Zuby těchto zvířat jsou například v Hongkongu značně ceněné. Jsou trvanlivé, levnější než slonovina a snadno se z nich vyřezávají dekorativní předměty a další tretky.

Hroši jsou na seznamu ohrožených druhů. V subsaharské Africe jich žije odhadem 113.000 až 150.000. V Kongu už byla kdysi početná hroší populace vyhubena kvůli poptávce po jejich zubech a mase. A pod značným tlakem jsou také populace hrochů v Tanzanii a Ugandě, odkud pocházejí tři čtvrtiny vyvážených hroších produktů.

Poptávka po hroších zubech prudce stoupla, když byl v roce 1989 vyhlášen zákaz mezinárodního obchodu se slonovinou. Úměrně tomu, jak sílí snahy na ochranu slonů před pytláctvím a zostřují se opatření proti obchodu se slonovinou, se mnozí obávají, že se méně chránění hroši stanou novou obětí neustálé poprávky po africkém "bílém zlatě".

Hroši patří mezi nejnebezpečnější zvířata v Africe, kde ročně zabijí zhruba 3000 lidí. Jsou krajně agresivní a teritoriální, mají ostré zuby a průměrně váží 1,4 tuny. Vzhledem k rostoucímu počtu lidí a sílící konkurenci v boji o skrovné zdroje se hroši čím dál tím častěji dostávají do kontaktu s lidmi.

Obchod s hrošími zuby je legální a regulovaný. Vědci ale přišli na to, že deklarované množství hroších zubů dovezených do Hongkongu se "podstatně liší" od množství uvedeného v oficiálním vývozu z Tanzanie a Ugandy.

Zjištěný rozdíl činil zhruba 14 tun, což odpovídá asi 2700 zabitým hrochům, tedy dvěma procentům světové populace. Autoři studie Alexandra Anderssonová a Luke Gibson vyzvali Hongkong, aby pečlivěji kontroloval dovozní povolení.

Témata:  hroši pytláctví Jihoafrická republika

Související

Aktuálně se děje

14. května 2025 15:09

Čím ho Jiřina Bohdalová zaujala? Legendární parťák herečky by se dožil stovky

Pro českou televizní zábavu udělal málokdo tolik jako dlouholetý parťák slavné Jiřiny Bohdalové. Zejména starší ročníky si jistě vzpomenou, s kým herečka tvořila ústřední dvojici Televarieté. Vladimír Dvořák by se dnes dožil rovných sto let. 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Vladimir Putin

Komentář

Putin se Zelenského bojí. Ukrajinský lídr zosobňuje vše, co ho děsí

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj minulý týden veřejně vyzval ruského diktátora Vladimira Putina, aby se ve čtvrtek osobně dostavil na jednání do Istanbulu. Reagoval tak na předchozí (a zjevně neupřímný) návrh Moskvy o možném setkání v Turecku. Co však Kreml zřejmě neočekával, bylo, že se Zelenskyj rozhodne obrátit jejich hru proti nim a přenést odpovědnost za (ne)účast přímo na Putina. Tím Zelenskyj zasadil ruskému režimu strategický úder, na nějž nebyl připraven.