Společný tým složený z policistů a vládních představitelů na ochranu nosorožců se ukázal být "extrémně úspěšný", uvedlo ministerstvo životního prostředí a turismu této jihoafrické země. Důsledný sběr informací podle něj umožňuje především reagovat včas, dříve než jsou ohrožená zvířata zastřelena.

"Namísto toho, aby objev mrtvého nosorožce zahájil vyšetřování, potenciální pytláci jsou nyní pravidelně zatýkáni ve chvíli, kdy mají na nosorožce políčeno," řekl mluvčí ministerstva Romeo Muyunda.

Podle něj bylo v Namibii tento rok dosud upytlačeno 22 těchto tlustokožců, zatímco v roce 2019 to bylo 46 a v roce 2018 dokonce 78. Jen za první pololetí bylo zatčeno 88 pytláků, 30 procent z nich ještě před spácháním činu. V roce 2019 byla takto "preventivně" zadržena rovná polovina odhalených pytláků.

V Namibii podle ministerstva momentálně žije největší populace nosorožců dvourohých jihozápadních, kteří jsou poddruhem nosorožců dvourohých. Přebývá tu 93 procent všech jedinců tohoto poddruhu na světě, stejně jako třetina všech nosorožců dvourohých. Po Jihoafrické republice hostí Namibie druhou největší populaci nosorožců na světě.