Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Národní park truchlí. Uhynul nejstarší nosorožec na světě

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Ve věku 57 let zemřela samice nosorožce černého Fausta, jež byla považována za nejdéle žijící zástupkyni tohoto druhu. V sobotu to podle agentury AFP oznámili činitelé tanzanského národního parku Ngorongoro, kde zvíře volně žilo po většinu svého života.

Fausta zemřela přirozenou smrtí v útulku pro divoká zvířata, kde pobývala několik posledních let. Většinu svého času však strávila ve volné přírodě.

Rhino believed to be 'world's oldest' dies aged 57 in Tanzaniahttps://t.co/z7Mjal0l7v#FoodEvolutionNews#Ngorongoro #Fausta#Rhino @AFP pic.twitter.com/tOtaXXEiaV

— Food Evolution Ph (@foodevolutionph) December 29, 2019

"Fausta žila déle, než jakýkoliv jiný nosorožec na světě a volně se pohybovala po Ngorongoru po dobu 54 let," uvedl ve vyjádření národní park.

Na zvíře vědci poprvé narazili v roce 1965, když mu byly tři nebo čtyři roky. V roce 2016 se však začal zhoršovat jeho zdravotní stav. Strážci parku tehdy Faustu přesunuli do útulku poté, co utrpěla vážná zranění po několika útocích hyen.

Za dosud nejdéle žijícího nosorožce bílého je považována samice Sana, která zemřela v roce 2017 ve věku 55 let v jedné z francouzských zoo. Podle odborníků je očekávaná délka života u divoce žijících nosorožců mezi 37 a 43 lety, u zvířat v zajetí je to až 50 let.

Témata:  nosorožci zvířata Tanzánie

Související

Aktuálně se děje

11:14

Jiří Langmajer a drama v Himálaji. Bál se, že zůstane tam nahoře

Himálajské dobrodružství Jiřího Langmajera nedopadlo tak, jak si představoval. Zároveň ale mohlo skončit ještě hůř, protože herec se zjevně dostal až na úplnou hranu. Svého cíle sice nedosáhl, ale vrátil se dolů ve zdraví. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

COP29

Boj s počasím selhal. COP29 přinesl v závěru jen zklamání

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.