Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Skrytá kamera zachytila vzácného nosorožce, dováděl v bahnitém jezírku

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Kamera skrytá v džungli na největším indonéském ostrově zachytila vzácného nosorožce jávského, jak si užívá veselou lázeň v bahně. Tito velcí býložravci jsou kriticky ohroženi, ve volné přírodě jich zbývá už pouhých 72, napsala dnes agentura Reuters.

Snímky nosorožce, který se povaluje v bahnitém jezírku v tropickém pralese, na twitter umístila indonéská ministryně pro životní prostředí. Vysvětlila zároveň, že chladná voda pomáhá velkému savci regulovat tělesnou teplotu a bahno chrání jeho kůži před parazity a hmyzem.

Seekor badak Jawa (Rhinocerus sondaicus) yang tertangkap kamera video trap dengan durasi 2 menit 15 detik di kubangan air terjun Blok Cigenteur Taman Nasional Ujung Kulon. pic.twitter.com/C1OMvrBCxC

— Siti Nurbaya Bakar (@SitiNurbayaLHK) June 29, 2020

Nosorožec na videu je podle odhadů sedmiletý samec, kamera ho zachytila u úpatí vodopádu v národním parku Ujung Kulon, který leží v nejzápadnějším cípu ostrova Jáva.

Nosorožci jávští dříve žili na území severovýchodní Indie a jihovýchodní Asie. Posledních 39 samců a 33 samic nyní žije pouze v parku Ujung Kulon. Patří mezi nejvíce ohrožené druhy nosorožce. Na pokraj vyhynutí tyto býložravce dohnal hlavně nelegální lov a vysoká poptávka po jejich rozích, které se na černém trhu prodávají za vysoké částky.

Témata:  nosorožci zvířata Indonésie

Související

Aktuálně se děje

21. dubna 2025 15:10

21. dubna 2025 14:28

Velikonoční pondělí v ohrožení: VAROVÁNÍ před silnými bouřkami s možnou supercelou

Meteorologové varují: část Česka může na Velikonoční pondělí zasáhnout nebezpečné bouřkové pásmo. Podle aktuální výstrahy ČHMÚ nelze vyloučit vznik supercely – výjimečně silné bouře s rotujícím jádrem. Výraznější bouřková aktivita se očekává zejména na Vysočině a jihozápadě Moravy. Neděle přitom ještě přinese klidné a převážně slunečné počasí.

Zdroj: Adam Skála

Další zprávy

Papež František

Truchlí nejen věřící. Smrt papeže Františka je rána pro boj s extrémním počasím

Úmrtí papeže Františka je nejen ztráta pro katolickou církev, ale také pro celosvětové ekologické a sociální hnutí. Tento argentinský jezuita a první papež z Latinské Ameriky se totiž stal klíčovou postavou boje za klimatickou spravedlnost. Jeho vliv na globální debatu o ochraně životního prostředí byl natolik výrazný, že ho jako hlavního inspirátora označuje většina nábožensky motivovaných klimatických aktivistů.