Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Další tsunami bude katastrofální? Mohla by definitivně vyhladit nosorožce javské

Nosorožec jávský
Nosorožec jávský
Foto: WikiLeaks

Další ničívá vlna cunami, která by případně zasáhla indonéský ostrov Jáva, by mohla vyhladit kriticky ohrožený druh nosorožce jávského. Podle zpravodajského serveru BBC na to upozornili ochránci přírody. Ničivá vlna zasáhla indonéské pobřeží Sundského průlivu v sobotu a vyžádala si na 420 mrtvých.

Nosorožec jávský v minulosti obýval džungle jihovýchodní Asie a Indie. V současné době však žije na světě pouze 67 kusů tohoto vzácného živočicha. Vyskytuje se v národním parku Ujung Kulon, který leží v nejzápadnějším cípu ostrova Jáva a který v sobotu zaplavila přívalová vlna.

Mezi oběťmi přírodní katastrofy jsou i dva ošetřovatelé z národního parku a vlna zničila i několik budov rezervace. Nosorožci však zůstali bez újmy.

Indonésie ve čtvrtek zvýšila stupeň varování před aktivitou sopky Anak Krakatoa na druhý nejvyšší v obavách z možného opakování vlny cunami. Vyhodnotit, zda by region mohla další vlna skutečně postihnout, však úřadům nyní brání špatné počasí a neustálé erupce vulkánu.

"Vzhledem k tomu, že nikde na světě nežije nosorožec jávský v zajetí, pokud ztratíme tuto populaci, ztratíme celý druh," uvedla Nicola Lovethová ze Světového fondu pro ochranu přírody (WWF).

Jávský nosorožec je dnes považován za jednoho z nejvzácnějších savců na světě. Svého času byl nejpočetnějším druhem mezi asijskými nosorožci. V roce 1883 téměř vyhynul v důsledku erupce sopky Krakatoa, z níž se před 90 lety začal formovat stávající vulkán Anak Krakatoa. Erupce tehdy vyvolala vlnu cunami, jež také zaplavila území národního parku. Dnes jejich populaci ohrožuje především lidská činnost - pytláctví a likvidace jejich přirozeného prostředí.

Témata:  tsunami nosorožci Indonésie

Související

Aktuálně se děje

21. dubna 2025 15:10

21. dubna 2025 14:28

Velikonoční pondělí v ohrožení: VAROVÁNÍ před silnými bouřkami s možnou supercelou

Meteorologové varují: část Česka může na Velikonoční pondělí zasáhnout nebezpečné bouřkové pásmo. Podle aktuální výstrahy ČHMÚ nelze vyloučit vznik supercely – výjimečně silné bouře s rotujícím jádrem. Výraznější bouřková aktivita se očekává zejména na Vysočině a jihozápadě Moravy. Neděle přitom ještě přinese klidné a převážně slunečné počasí.

Zdroj: Adam Skála

Další zprávy

Papež František

Truchlí nejen věřící. Smrt papeže Františka je rána pro boj s extrémním počasím

Úmrtí papeže Františka je nejen ztráta pro katolickou církev, ale také pro celosvětové ekologické a sociální hnutí. Tento argentinský jezuita a první papež z Latinské Ameriky se totiž stal klíčovou postavou boje za klimatickou spravedlnost. Jeho vliv na globální debatu o ochraně životního prostředí byl natolik výrazný, že ho jako hlavního inspirátora označuje většina nábožensky motivovaných klimatických aktivistů.