Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Demonstranti v Portlandu svrhli sochy dvou exprezidentů USA

Policie USA
Policie USA
Foto: Pixabay

Ve městě Portland v americkém státě Oregon v noci na dnešek demonstranti svrhli sochy dvou bývalých prezidentů Spojených států: Abrahama Lincolna a Theodora Roosevelta. Informovala o tom agentura AP. Místní policie po výtržnostech označila shromáždění za nezákonné, nebylo ale jasné, zda někoho vzala do vazby.

Portlandské sochy Lincolna a Roosevelta se staly nejnovějšími položkami na dlouhém seznamu památníků, které byly napříč USA strženy či je odstranily úřady od květnové smrti George Floyda při policejním zásahu v Minneapolisu. Nedělní nepokoje byly výsledkem "dne hněvu původních obyvatel", který organizátoři svolali v souvislosti s "Kolumbovým dnem", který letos připadá na dnešek.

Tento federální svátek připomíná mořeplavce Kryštofa Kolumba a završení jeho zaoceánské cesty z roku 1492. Postupně se však stal poněkud kontroverzní událostí, neboť někteří aktivisté vnímají Kolumbův příchod jako počátek vykořisťování a vyhlazování původních obyvatel Severní Ameriky. Při protestech z posledních měsíců byly terčem výtržností i sochy italského mořeplavce, na řadě míst se je úřady ve světle vývoje rozhodly z veřejných prostranství samy odstranit.

Protesters in Portland, Oregon pulled down statues of former Presidents Lincoln and Theodore Roosevelt and broke windows late Sunday amid a demonstration on what organizers called an “Indigenous Day of Rage,” NBC local affiliate KGW reports. https://t.co/fFpX3XWB5D

— NBC News (@NBCNews) October 12, 2020

Tentokrát si demonstranti vybrali jako cíl památníky exprezidentů USA, informuje AP. Nejdříve v neděli večer za pomoci řetězů svrhli jezdeckou sochu Roosevelta, který byl v pořadí 26. americkou hlavou státu, poté obrátili svou pozornost k Lincolnovi, což je 16. americký prezident. Účastníci protestu také rozbíjeli okna na budově muzea Oregon Historical Society.

Agentura AP napsala, že podle historiků Roosevelt za svého života vyjadřoval antipatie k severoamerickým kmenům, připisován je mu i výrok: "Nezacházím tak daleko, abych řekl, že jedinými dobrými indiány jsou mrtví indiáni, ale mám za to, že u devíti z deseti to tak je."

Pokud jde o Lincolna, demonstranti v neděli na podstavec jeho sochy napsali "Dakota 38", což je odkaz na příslušníky kmene Dakota, jejichž popravu prezident schválil po bojích s bělošskými osadníky. Portál snopes.com uvádí, že Lincoln zároveň zrušil trest smrti pro dalších 264 odsouzených.

Policie v Portlandu po poničení soch prohlásila demonstraci za nezákonnou a nařídila účastníkům, aby dějiště opustili. Vazba hrozila každému, kdo byl zapojen do "kriminálního jednání, včetně vandalství". Žádná zatčení ale ihned potvrzena nebyla.

Portland je od Floydovy smrti jedním z epicenter protestů v USA, přičemž shromáždění často končila výtržnostmi a střety s bezpečnostními složkami. Na konci srpna zde byl zastřelen člen krajně pravicové skupiny Patriot Prayer.

Témata:  demonstrace v USA sochy USA Theodore Roosevelt Abraham Lincoln

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.