Ve městě Portland v americkém státě Oregon v noci na dnešek demonstranti svrhli sochy dvou bývalých prezidentů Spojených států: Abrahama Lincolna a Theodora Roosevelta. Informovala o tom agentura AP. Místní policie po výtržnostech označila shromáždění za nezákonné, nebylo ale jasné, zda někoho vzala do vazby.
Portlandské sochy Lincolna a Roosevelta se staly nejnovějšími položkami na dlouhém seznamu památníků, které byly napříč USA strženy či je odstranily úřady od květnové smrti George Floyda při policejním zásahu v Minneapolisu. Nedělní nepokoje byly výsledkem "dne hněvu původních obyvatel", který organizátoři svolali v souvislosti s "Kolumbovým dnem", který letos připadá na dnešek.
Tento federální svátek připomíná mořeplavce Kryštofa Kolumba a završení jeho zaoceánské cesty z roku 1492. Postupně se však stal poněkud kontroverzní událostí, neboť někteří aktivisté vnímají Kolumbův příchod jako počátek vykořisťování a vyhlazování původních obyvatel Severní Ameriky. Při protestech z posledních měsíců byly terčem výtržností i sochy italského mořeplavce, na řadě míst se je úřady ve světle vývoje rozhodly z veřejných prostranství samy odstranit.
Protesters in Portland, Oregon pulled down statues of former Presidents Lincoln and Theodore Roosevelt and broke windows late Sunday amid a demonstration on what organizers called an “Indigenous Day of Rage,” NBC local affiliate KGW reports. https://t.co/fFpX3XWB5D
— NBC News (@NBCNews) October 12, 2020
Tentokrát si demonstranti vybrali jako cíl památníky exprezidentů USA, informuje AP. Nejdříve v neděli večer za pomoci řetězů svrhli jezdeckou sochu Roosevelta, který byl v pořadí 26. americkou hlavou státu, poté obrátili svou pozornost k Lincolnovi, což je 16. americký prezident. Účastníci protestu také rozbíjeli okna na budově muzea Oregon Historical Society.
Agentura AP napsala, že podle historiků Roosevelt za svého života vyjadřoval antipatie k severoamerickým kmenům, připisován je mu i výrok: "Nezacházím tak daleko, abych řekl, že jedinými dobrými indiány jsou mrtví indiáni, ale mám za to, že u devíti z deseti to tak je."
Pokud jde o Lincolna, demonstranti v neděli na podstavec jeho sochy napsali "Dakota 38", což je odkaz na příslušníky kmene Dakota, jejichž popravu prezident schválil po bojích s bělošskými osadníky. Portál snopes.com uvádí, že Lincoln zároveň zrušil trest smrti pro dalších 264 odsouzených.
Policie v Portlandu po poničení soch prohlásila demonstraci za nezákonnou a nařídila účastníkům, aby dějiště opustili. Vazba hrozila každému, kdo byl zapojen do "kriminálního jednání, včetně vandalství". Žádná zatčení ale ihned potvrzena nebyla.
Portland je od Floydovy smrti jedním z epicenter protestů v USA, přičemž shromáždění často končila výtržnostmi a střety s bezpečnostními složkami. Na konci srpna zde byl zastřelen člen krajně pravicové skupiny Patriot Prayer.
Témata: demonstrace v USA, sochy, USA, Theodore Roosevelt, Abraham Lincoln
Související
13. prosince 2020 8:55
15. listopadu 2020 8:49
5. listopadu 2020 16:41
5. listopadu 2020 8:31
24. září 2020 12:33