Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Celostátní karanténní uzávěra se na Novém Zélandu prodlužuje

Nový Zéland
Nový Zéland
Foto: Pixabay

Celostátní karanténní uzávěra se na Novém Zélandu prodlužuje o další tři dny, tedy do páteční půlnoci. Oznámila to dnes premiérka Jacinda Ardernová. V Aucklandu, který je epicentrem současné vlny šíření koronaviru v zemi, budou restrikce platit přinejmenším do konce srpna, uvedla agentura Reuters. Současná vlna koronavirové nákazy podle ministerské předsedkyně v zemi dosud nekulminovala.

"Nejbezpečnější možností je nyní pro nás všechny i nadále držet kurz," prohlásila Ardernová na tiskové konferenci. "Pokud nás svět něco naučil, tak je to opatrnost s touto variantou covidu-19," podotkla premiérka, podle níž je hlášeno 13.000 kontaktů s nakaženými mutací delta po celé zemi. To je více než v předchozích vlnách pandemie. "Delta změnila pravidla hry," dodala šéfka vlády.

Potvrzené případy koronaviru evidují úřady v Aucklandu a Wellingtonu, poznamenala agentura Bloomberg. Za uplynulý den testy odhalily 35 nově nakažených, celkem jich v současné době tato ostrovní země eviduje 107. Zemi se dosud vyplácel razantní postoj a tvrdé uzávěry či uzavírání hranic při prvních náznacích komunitního přenosu. V poslední době úřady na Novém Zélandě začínají čelit kritice kvůli pomalému tempu očkování, plně imunizovaných je tam zhruba 20 procent obyvatel.

Premiér sousední Austrálie, která se v současné době rovněž potýká s šířením infekce, dnes prohlásil, že uzávěry nejsou dlouhodobě udržitelné. Až země dosáhne přinejmenším 70 nebo 80 procent proočkovanosti obyvatel proti covidu-19, bude se země podle něj muset naučit s covidem-19 žít. "(Lockdowny) nemohou pokračovat donekonečna. Není to udržitelný způsob života v této zemi," uvedl na tiskové konferenci šéf australské vlády Scott Morrison.

Karanténní opatření se týkají více než poloviny Australanů. Například Sydney žije v takzvaném lockdownu už dva měsíce, Melbourne právě prožívá už svou šestou karanténní uzávěru, připomíná Bloomberg. Nejlidnatější australský stát Nový Jižní Wales dnes oznámil 818 nově odhalených případů koronaviru, nejvíce právě v Sydney. To je jen o něco méně, než dosud nejvyšší denní přírůstek 830 infikovaných, jenž úřady zaznamenaly o den dříve.

Austrálii se původně dařilo držet šíření viru pod kontrolou. Nyní se však potýká s šířením varianty delta a lesk z jejího počátečního úspěchu kalí pomalá očkovací kampaň, píše Reuters. Zdravotníci v zemi dosud plně naočkovali 30 procent obyvatel starších 16 let, na 52 procent Australanů má alespoň jednu dávku preparátu. Vakcinace se nyní odehrává rekordní rychlostí, ale 80 procent plně očkovaných lidí se tímto tempem nepodaří dosáhnout dříve než v prosinci.

Témata:  koronavirus (coronavirus) COVID-19 Nový Zéland

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.