Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Mírový pochod muslimů přilákal méně lidí, postavila se proti němu vlivná muslimská organizace

Muslim
Muslim
Foto: Pixabay

Kolín nad Rýnem - Muslimští aktivisté svolali na dnešek do německého Kolína nad Rýnem pochod proti násilí a terorismu. Očekávali, že dorazí na 10 tisíc lidí, nakonec jich ale přišlo mnohem méně. Patrně proto, že se proti akci tento týden postavila vlivná muslimská organizace Ditib.

Podle místního listu Kölner Stadt-Anzeiger se na počátku demonstrace sešlo zhruba 200 až 300 lidí, postupně se počet vyšplhal asi na tisíc. Dle organizátorů se počet demonstrantů na konci akce pohyboval kolem tří tisíc. V rukou nesli lidé transparenty s nápisy "Společně proti teroru" či "Nenávist činí ze Země peklo".

Organizátoři, kteří chtěli vyslat po útocích v Berlíně, Manchesteru a Londýně "jasný signál" proti terorismu, počítali až s deseti tisíci demonstrantů. 

Ditib zastřešuje činnost asi devíti set islámských spolků v Německu, v nichž se sdružují hlavně příslušníci místní turecké menšiny. Podle Ditib by demonstrace vyslala špatný signál, neboť by muslimy stigmatizovala a lidé by na jejím základě mohli dospět k závěru, že je mezinárodní terorismus problémem pouze muslimů.

Ditib akci odmítl podpořit také proto, že byla podle něj špatně načasovaná. Během aktuálního postního měsíce ramadánu by bylo pro mnohé muslimy fyzicky neúnosné pochodovat několik hodin městem za vysokých letních teplot, uvedla islámská organizace.

Témata:  Německo terorismus muslimové

Související

Aktuálně se děje

24. května 2025 21:50

24. května 2025 10:50

I dítě by nakreslilo lepší? Nový portrét vévodkyně Kate je hitem internetu, posměch střídá zhnusení

Nový portrét Kate, princezny z Walesu, který se objevil na obálce červnového čísla britského magazínu Tatler, vyvolal mezi veřejností silné emoce. Obraz nigerijsko-britské umělkyně Hannah Uzor měl být poctou současné princezně, která se kvůli léčbě rakoviny stáhla z veřejného života. Místo toho však čelí ostré kritice – a zároveň i vlně podpory – zejména na sociálních sítích.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Cvrčci

Jak lidé podléhají hoaxům? Bouří se proti hmyzu, i když je realita úplně jiná

Odmítání konzumace hmyzu se v posledních letech proměnilo v jeden z nejsilnějších kulturních symbolů pravicového odporu proti Evropské unii, ekologickým politikám i domnělé nadvládě globálních elit. Výrok „Nebudu jíst brouky!“ už dávno není jen nevinný vtip, ale heslo, kterým se vyjadřuje hluboký nesouhlas s představou světa, jak jej podle některých názorů formují organizace jako Světové ekonomické fórum nebo Evropská komise. Vizuální a emocionální síla tohoto narativu nachází odezvu v řadě evropských zemí, ať už jde o billboardy krajně pravicových stran, či projevy konzervativních politiků v národních parlamentech.