reklama

Dohoda s Tureckem je na pokraji kolapsu. Turecký prezident odmítá změnit protiteroristické zákony, což byla podmínka Evropské unie pro zrušení vízové povinnosti pro turecké občany. Představitelé EU se teď bojí, že jako další krok turecký prezident přestane v Turecku zadržovat migranty a ti opět začnou v obrovském počtu připlouvat na řecké ostrovy.

Představitelé Evropské unie tak začali pracovat na plánu, jak se s novou vlnou migrační krize vyrovnat. Plán počítá s tím, že by Řekové přestali běžence svážet z ostrovů na pevninu. Právě řecké ostrovy hrají v novém plánu EU klíčovou roli.

Podle Bildu by migranty Řekové zadržovali přímo na ostrovech, kde by uprchlíci čekali na vyřízení žádostí o azyl. Ti neúspěšní by pak přímo odtud putovali zpět do zemí původu. Řekové by na řešení uprchlické krize mohli dostat peníze, které Evropská unie chtěla poslat Turecku, tedy celkem 6 miliard Euro, v přepočtu 162 miliard korun.

Otázkou však bude, jak se k novému plánu Evropské unie postaví Řekové. Ti by sice uvítali finanční pomoc na zvládání uprchlické krize, ostatně o peníze už Brusel několikrát žádali, ale Athénám se zřejmě nebude líbit podmínka, aby uprchlíci byli internováni na ostrovech.

Z těch je Řekové sváží okamžitě, jak jen je to možné, protože nechtějí dopustit, aby se s uprchlíky setkávali turisté, kteří na řecké ostrovy jezdí na dovolenou.

reklama